Yeşilçam aktörü rolüne yapılan hakarete kızdı, dava açtı

Yeşilçam aktörü rolüne yapılan hakarete kızdı, dava açtı

Yeşilçam emektar oyuncularından Eriş Akman, 2015’te yayınlanan Kara Sevda adlı TV dizisini izlerken, 1976 yılında Münir Özkul, Adile Naşit, Itır Esen ve Şevket Altuğ gibi usta oyuncularla birlikte rol aldığı Aile Şerefi...

Yeşilçam emektar oyuncularından Eriş Akman, 2015’te yayınlanan Kara Sevda adlı TV dizisini izlerken, 1976 yılında Münir Özkul, Adile Naşit, Itır Esen ve Şevket Altuğ gibi usta oyuncularla birlikte rol aldığı Aile Şerefi adlı filmden sahnelerin kullanıldığını gördü. Dizinin 85 saniyelik bölümünde Aile Şerefi filmi konu edilirken, Eriş Akman’ın canlandırdığı Oktay karakteri 8 saniye kadar ekrana yansıdı. Dizi karakterleri repliklerinde “İfrit oluyorum bu adama'', “Mahvetti insanların hayatını deyyus'', “Kendisini her şeyin sahibi sanıyor'' gibi yorumlar yaptı.

20180110105436_oktay.jpg

50 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT İSTEDİ
Habertütk'ün haberine göre: Yeşilçam aktörü Eriş Akman,  hayat verdiği karakter ''Oktay’ hakkında yapılan yorumlara sinirlenerek mahkemeye başvurdu. Kendisine hakaret edildiği ve görüntülerinin izinsiz kullanıldığı iddiasıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Akman, dizi ve filmin yapımcısı şirket ile yayınlandığı TV kanalına bin TL maddi, 50 bin TL manevi tazminat davası açtı. Resminden, yeteneğinden ve ününden haksız yararlanmak ve ticari kazanç sağlamak adına görüntülerinin yayınlandığını belirten Eriş Akman, kişilik haklarının zedelendiğini, onur ve haysiyetinin ihlal edildiğini ileri sürdü.

gqcav-45_400x400.jpg

Mahkeme, filmin kötü karakteri Oktay’a karşı izleyicinin yaptığı kötü yorumların oyuncunun karakteri yansıtmasındaki başarısını gösterdiğini belirterek, tazminat talebini reddetti. Hâkim Şule Binnaz Aydın Yunus gerekçeli kararda şu ifadelere yer verdi: 

“Türk toplumunda halen dizi ve filmlerde rol alıp büründüğü karakteri başarıyla canlandıran oyunculara halkın duyduğu tepki, öfke ve beğeni yıllar geçse de izlerini sürdürmektedir. Tıpkı Erol Taş karakterinin yıllardır soyadı gibi taş kalpli, zalim, kötülük yapan bir karakter olarak bilinmesi nedeniyle toplum içinde kötülük yapan kişilere ''Erol Taş gibi zalim, hain’ gibi sıfatlar yakıştırılıyor. Bu durum Erol Taş’ın aslında rol aldığı karakterleri ne kadar başarı ile temsil ettiğinin bir göstergesi olup onun o kişinin gerçekte hain, zalim olduğunu şeklinde yorumlanmaz. Bu oyuncunun kişiliğine yönelik bir saldırı değildir.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem