Yılda 500 bin ton elma çöpe gidiyor

Yılda 500 bin ton elma çöpe gidiyor

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde gıda ürünlerinin saklanması teknolojileri üzerine üretim yapan Cantek firmasının kurduğu Cantek Bilim, Kültür ve Eğitim Vakfı, gıda ürünlerinin doğru koşullarda saklanmaması nedeniyle yaşanan...

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde gıda ürünlerinin saklanması teknolojileri üzerine üretim yapan Cantek firmasının kurduğu Cantek Bilim, Kültür ve Eğitim Vakfı, gıda ürünlerinin doğru koşullarda saklanmaması nedeniyle yaşanan ciddi kayıpların önlenmesi amacıyla eğitim çalışması başlattı.

Vakıf, ilk olarak, dünyada muzdan sonda en çok üretilen ve tüketilen ikinci meyve elma üzerine 5 dilde kitap ve film hazırlattı.

Çalışmaya göre dünyada yıllık 70 milyon ton üretilen elmanın 15 milyon tonu yanlış saklama koşulları nedeniyle çöpe gidiyor. Türkiye'de yılda 3 milyon ton civarında üretilen elmadaki kayıp ise 500 bin ton.

Vakıf Başkanı Can Hakan Karaca, "Biz dünyanın en çok elma üreten üçüncü ülkesiyiz fakat en kötü saklayan ülkelerinden biriyiz. Gelişmiş ülkelerde atmosferik koşullarda saklanan elma 3 dolardan satılırken, Türkiye'de ise bu oran sadece yüzde 2 olduğu için kilogram fiyatı 3 lirayı geçmiyor" dedi.

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi