Yıldırım Beyazıt Üniversitesi akademik yıla turşu kurarak başladı: 'Turşuya yönelik bilimsel çalışmalar yapacağız'

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi akademik yıla turşu kurarak başladı: 'Turşuya yönelik bilimsel çalışmalar yapacağız'

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, yüz yüze eğitime başlamaya hazırlanırken, Çubuk Belediyesi tarafından düzenlenen ‘İlk Ders Turşu’ etkinliğinde 1,5 tonluk kavanoza turşu kurdu.

AYBÜ Esenboğa Külliyesi’ndeki programa Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, Rektör Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Çubuk turşusu konusunda uygulamalı eğitim alan katılımcılar, 2018’de dünyanın en büyük turşusunu kurma rekorunun kırıldığı 1,5 tonluk kavanoza turşu kurdu. Belediye Başkanı Demirbaş, “Dünyanın en büyük turşusunun kurulmasıyla 2018 yılında Guinness Rekorlar kitabına girmiştik. Bugün kurduğumuz turşumuzu da inşallah olduktan sonra öğrencilerimiz ile paylaşacağız. Bunu gelenek haline getirmek istiyoruz. Üniversitemizle birlikte bu lezzet, dünyanın her yerine yaygınlaşacak”

100920210331521747007.jpg

“TURŞUYA YÖNELİK BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”

Rektör Prof. Dr. Aydınlı ise üniversite olarak 2019’da ilk açtıkları bölümlerden birinin Gıda Teknolojileri olduğunu, bulundukları bölgenin değerlerine sahip çıkarak geliştirmek istediklerini anlattı. Turşuya yönelik bilimsel çalışmalar yapacaklarını ifade eden Aydınlı, şunları söyledi:

“Hem turşuda kullanılan malzemeler hem de kurulumu üzerine çalışmalar yapalım istiyoruz. Elimizden geldiğince bölgeyle bütünleşelim istiyoruz. Teknik alanlarda da birçok faaliyetimiz var. Biz burada hiçbir şeyi atlamak istemiyoruz. Turşu bizim için önemli, havacılık ve uzay da önemli, buradaki termal de önemli. Çünkü her şey birbirini tamamlıyor”

100920210332181746898.jpg 

Eğitim