Yılmaz Özdil: Çin aşılarının kullanımı niye durduruldu?

Yılmaz Özdil: Çin aşılarının kullanımı niye durduruldu?

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil bugünkü yazısında B18880035A seri numaralı Çin aşılarının kullanımının 8 Temmuz itibariyle sürpriz bir şekilde durdurulduğunu iddia etti.

Haziran ayında Türkiye'ye Çin'den gelen ve 29 Haziran tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan 10 milyon doz aşıdan kaçının bu seri numarasına ait olduğunu ve 8 temmuz tarihine kadar kaç vatandaşımıza  bu seri numaralı aşıdan yapıldığını sordu.

Özdil, yazısında  şunları söyledi:

"Sağlık Bakanlığı, haziran ayında teslim alınan ve 29 Haziran'dan itibaren vatandaşlara uygulanan B18880035A seri numaralı Çin aşılarının kullanımını 8 Temmuz'da sürpriz şekilde durdurdu. Bütün hastanelere, bütün sağlık ocaklarına acilen talimat gönderildi, 'bu seri numaralı Sinovac aşılarını derhal durdurun' denildi. Niye durduruldu? Soğuk zinciri mi bozuldu? Yoksa başka bir tehlike mi ortaya çıktı?"

Aşıları uygulayan hastaneler de bilmiyor

Özdil, bu seri numaralı aşıyı olanların bugüne kadar görülmemiş bir yan etki ile mi karşılaştıklarını ve gelen 10 milyon doz aşının hepsinin bu seriden mi yoksa belirli bir kısmının mı bu seriye ait olup olmadıkları sorularını yöneltti.

Özdil yazısında "Bu seri numaralı aşıyı olan vatandaşlarda o güne kadar görülmemiş bir yan etki mi oluştu? Haziran ayında Çin'den 10 milyon doz aşı gelmişti, bu 10 milyon doz aşının hepsi aynı seriden mi? Kaç doz bu seriden? 29 Haziran'dan 8 Temmuz'a kadar, bu 10 gün zarfında kaç bin vatandaşa bu seri numaralı aşı yapıldı? 29 Haziran'dan 8 Temmuz'a kadar farkedilmeyen, 10 gün sonra farkedilen sorun nedir? Kimse bilmiyor. Aşıları uygulayan hastaneler de bilmiyor, sağlık ocakları da bilmiyor. Türk Tabipleri Birliği bilmiyor. TBMM bilmiyor. Hem vatandaş hem gazeteci olarak merak ediyorum, açıklamıyorlar. Bu seriyle aşılanan vatandaşlara da bilgi verilmiyor." ifadelerini kullandı.

Çin'den tazminat alacak mıyız?

Özdil yazısında üretim arızası olduğunu iddia etti ve hatalı olduğunu iddia ettiği aşıları olan vatandaşların kimden tazminat alacağını sordu.

Özdil'in yazısı şöyle:

"Sağlık Bakanlığı sorunu niye açıklamıyor? Durdurulduğuna göre, belli ki üretim arızası var, nedir bu arıza? Bu aşıları geri çağırdınız… Bu aşıları yaptığınız vatandaşları niye çağırmıyorsunuz? Vatandaşlar hangi seri numaralı aşıyı olduğunu nereden bilecek?Bir hata varsa, ki hata olduğu belli… Çin'den tazminat alacak mıyız? Bu seri numaralı aşıyı olan vatandaşlar kimden tazminat alacak?"

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık