Yılmaz Özdil: İzmir, özellikle son 20 yıldır “dünyanın gemi çöplüğü” olarak kullanılıyor

Yılmaz Özdil: İzmir, özellikle son 20 yıldır “dünyanın gemi çöplüğü” olarak kullanılıyor

''Yunanistan! Kendi ülkesine kıyamıyor, kendi adalarının kıyılarını zehirlemiyor, bizim ülkemize, İzmir'e gönderiyor."

Özdil, "Gözbebeğimiz İzmir, özellikle son 20 yıldır “dünyanın gemi çöplüğü” olarak kullanılıyor. Avrupa'da yok, yasak. Akdeniz'de yok, yasak.  Bütün Avrupa'da, koskoca Akdeniz çanağında, sadece Türkiye'de, sadece İzmir'de bu iş yapılıyor! Asbest, düpedüz kanserojen mineraldir, ısıya, aşınmaya, kimyasala dayanıklıdır, yapısı liflidir, pamuk ilave edilerek tekstil haline getirilir, gemilerde yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Bu yüzden, uygar ülkelerde gemi sökümüne asla izin verilmiyor." değerlendirmesini yaptı.

Özdil yazısında, "Bangladeş yapıyor. Hindistan yapıyor. Pakistan yapıyor. Biz yapıyoruz.Bizde de sadece İzmir'de yapılıyor. 'Gemi sökümünde Çin'i geçtik, dünya üçüncüsü olduk' diye, devletin televizyonu TRT bile gururla haber yapıyor. Girin lütfen internete, okuyun… Anadolu Ajansı belirli aralıklarla bu haberi servis ediyor, kazma medyamız da gururla kullanıyor. ABD, İngiltere, Rusya, İtalya, Kanada, İspanya, Avustralya, Almanya, İsrail, Fransa, Danimarka, Norveç… Bunların hepsi gemi çöplüklerini bize gönderiyor. Üstelik, çöp bedeli olarak para ödeyeceklerine, hurda demir satıyoruz diyerek, üste para alıyorlar! Avrupa'da en çok hangi ülke gemi çöplüğünü bize satıyor biliyor musunuz… Yunanistan! Kendi ülkesine kıyamıyor, kendi adalarının kıyılarını zehirlemiyor, bizim ülkemize, İzmir'e gönderiyor." ifadesini kullandı. 

Özdil şunları kaydetti:

"Mısır bile bize gönderiyor. Fas bile bize gönderiyor. Lübnan bile bize gönderiyor.Lübnan bile bize gönderiyor. Tee Latin Amerika ülkeleri bile bize gönderiyor. Aliağa'da eskiden küçük çaplı iki üç firma vardı. Şu anda Aliağa'da bu işi yapan 70'den fazla firma var. Son beş yılda 741 gemi söküldü Aliağa'da! Sırf geçen yıl 112 gemi söküldü!"

Önceki ve Sonraki Haberler
Türkiye