Yine canlı hayvan ticareti, yine felâket!

Yine canlı hayvan ticareti, yine felâket!

Zülâl KalkandelenŞubat ayında Brezilya’dan Mersin limanına canlı hayvan getiren NADA gemisindeki skandal, hem hayvanlara uygulanan işkence hem de insan sağlığı için oluşturduğu tehdit ve çevre için yarattığı felâketler...

Zülâl Kalkandelen

Şubat ayında Brezilya’dan Mersin limanına canlı hayvan getiren NADA gemisindeki skandal, hem hayvanlara uygulanan işkence hem de insan sağlığı için oluşturduğu tehdit ve çevre için yarattığı felâketler ile medyaya yansımıştı. AKP hükümetinin “ucuz et'' politikası kapsamında yaptığı canlı hayvan ticareti, beraberinde büyük riskleri de getirmeye devam ediyor. 

Türkiye'nin 'ucuz et' politikası: Brezilya'dan dışkı ve idrar içinde 25 bin hayvan geliyor!

HAYVANLAR ZEHİRLİ KİMYASALLARA MARUZ KALDI
Son olarak, Brezilya medyasında yer alan haberlere göre, bugün 28 bin büyükbaş hayvan ile birlikte Türkiye’ye doğru yola çıkan NADA gemisindeki hayvanlar, Vila do Conde kentinde yaşanan çevre faciası yüzünden zehirli kimyasallara maruz kalmış durumda. Brezilya’nın kuzeyinde madencilik tesislerinin bulunduğu kentte 17 Şubat’ta yaşanan aşırı yağış nedeniyle, limanın 2 km uzağındaki Hydro Alunorte adlı madencilik şirketinin tanklarından taşan atıklar, tüm bölgeyi ve ırmakları krom, kurşun, boksit, alüminyum ve sodyum hidroksit gibi zehirli metaller ile doldurdu. Sorumluluğu üstlenen şirket, çevreye verdiği zarar için büyük ceza ödeyecek ama sorun bununla bitmiyor.

Ölüm gemisinden yeni görüntüler! Zulüm dolu yolculuğa sürükleniyorlar...

img_1139.jpg

HAYVANLARA KİRLİ SU İÇİRİLDİ
Brezilya’da halk sağlığını korumak için çalışan Evandro Chagas Enstitüsü, olay üzerine metallerin tüm havzayı etkilediğine dair bir rapor yayınlayarak yerel halkın su ihtiyacının içilebilir su ile karşılanması gerektiğini bildirdi. Fakat aylardır NADA’ya yüklenmek üzere bölgede bulunan hayvanlara bu kirli sular içirilmiş durumda.

img_1137.jpg

HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN TEHDİT
Geçen hafta Brezilya Barosu’nun üyelerinden Maira Valez, bu olayın Türkiye’de halk sağlığı açısından oluşturduğu tehdit hakkında da uyarıda bulundu. Ancak Brezilya Tarım Bakanlığı, geminin bir an önce yola çıkarılmasını sağlamak için, hayvanların gemiye yüklendikten sonra indirilmelerinin sağlık riski nedeniyle mümkün olmayacağını açıkladı. Brezilyalı kaynaklar, bakanlık yetkililerinin geminin Panama bandıralı olduğunu, birkaç ülkeye canlı hayvan taşıdığını ve hastalık mikrobu taşıyabileceğini söylediklerini bildiriyor. Maira Valez, Brezilya tüketici kanunlarına uygun olmayan “ürünlerin'' satışının yasak olduğunu belirtip, bu ticarete konu olan hayvanların Brezilya halkına satılamayacağını söylüyor. Bu durumda Brezilya hükümeti, kendi halkına sağlık riski nedeniyle satamayacağı hayvanları Türkiye’ye gönderiyor.

screen-shot-2018-03-26-at-9.15.17-pm.png

NADA gemisinin 9 Nisan 2018 tarihinde İskenderun limanına varması bekleniyor. 28 bin hayvanı Türkiye’ye satan firma, Brezilya’da daha önce şubat ayında skandala yol açan Minerva Foods.