Yine dedi: Erdoğan ''dolar düşecek'' dediğinde bunlar oldu

Yine dedi: Erdoğan ''dolar düşecek'' dediğinde bunlar oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada ''''Dolar düşecek bu kadar emin konuşuyorum'''' dedi.

24 Haziran seçimleri ve yeni kabinenin açıklanmasının ardından döviz, TL karşısında yükselişini sürdürürken konuya ilişkin cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. 

Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada ''Dolar düşecek, bu kadar emin konuşuyorum. Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, bunun düştüğünü göreceksiniz'' ifadelerini kullandı. 

DOLAR TAHMİNİ VE ERDOĞAN

Doların TL karşısında değer kazandığı her dönem benzer açıklamalar yapan Erdoğan, döviz kurunun yükselmesinin ardından sessiz kalmayı tercih etmişti. 

Erdoğan, tarihler 7 Mart 2015'i gösterdiğinde, dolar kuru 2.5980 iken "Bir defa burada faiz lobisinin malum bir çalışması var. Ama şu son gelişmeler, tamamıyla bir dolar-avro arasındaki parite konusudur. Şunu açık ve net söyleyeyim: Özellikle faiz lobisi veyahut da dolara aşırı derecede yatırım yapanlar, yaya kalabilirler" demişti. 

Erdoğan'ın ikinci benzer açıklamasıysa 18 Şubat 2017'de Doların 3.5 liranın altına inmesini bekliyorum. Türkiye'ye para girişi durmayacak, bunu göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı bu ifadeleri kullandığında dolar kuru o dönem 3.6662 seviyesindeydi. 

Erdoğan'ın bugünkü tahmini sırasında 4.80 civarında seyreden doların akıbeti merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanının bu tahminlerinin yanı sıra geçtiğimiz piyasalar aksini söylüyor. BloombergHT'nin aktardığına göre Fransız bankası Societe Generale, Dolar/TL 'nin 2018 sonuna dek neredeyse yüzde 9 yükselerek 5,18 seviyesine ulaşmasını öngörüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi