Yine torba yasa: Patronlara kaçak işçi teşviki!

Yine torba yasa: Patronlara kaçak işçi teşviki!

Yine torba yasa: Patronlara kaçak işçi teşviki! AKP Milletvekili Mustafa Elitaş imzasıyla TBMM'ye sunulan yeni torba tasarının içerisinden kaçak ve kayıtsız işçi çalıştıran patronlara müjde çıktı. Vergi ve sigorta primi ödememek için ya da işçisine asgari ücretten daha...

AKP Milletvekili Mustafa Elitaş imzasıyla TBMM'ye sunulan yeni torba tasarının içerisinden kaçak ve kayıtsız işçi çalıştıran patronlara müjde çıktı. Vergi ve sigorta primi ödememek için ya da işçisine asgari ücretten daha düşük maaş vermek için işçisini kayıtsız çalıştırıp devletten gizleyen patronlara ''istihdam desteği' verilecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre AKP'li Elitaş, “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' ismiyle Meclis'e yeni bir teklif sundu. Hükümet, içerisine yeni maddeler koyarak torbaya dönüştüreceği bu teklifi önümüzdeki hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeye başlayacak. Referanduma yönelik bir dizi müjdenin yer aldığı teklifte en kritik maddeyi kaçak işçi çalıştıran patronlara sağlanan ''kıyak' oluşturuyor.

Teklifin 11'inci maddesine göre, mahkeme kararıyla veya devletin yaptığı denetimlerde ''çalıştırılanların sigortalı olarak SGK'ya ve Maliye'ye bildirilmediği veya bildirilen kişilerin fiilen orada çalışmadığının tespit edilmesi halinde' o işyeri, devletin verdiği istihdam teşviklerinden sadece ''1 ay' mahrum bırakılacak. 1 aylık sürenin dolmasının ardından kaçak işçi çalıştıran bu işyerine devlet yeniden istihdam teşviki vermeye başlayacak. Eğer bu işyeri 3 yıl içerisinde bu ağır suçu yeniden işlerse, bu sefer teşviklerden yararlanma hakkı 1 yıl süreyle kaldırılacak. 1 yılın ardından teşvikler yeniden açılacak.

TÜM İŞÇİLER KAÇAK OLSA DA…

Halen yürürlükte olan uygulamada, kaçak işçi çalıştırdığı belirlenen işyerlerinin istihdam teşvikleri 1 yıl süreyle kesiliyor. Teklifte bu 1 yıllık sürenin haksızlığa(!) neden olduğu ifade edildi. Teklifin kabul edilmesi halinde fabrikasındaki işçilerinin tamamına yakınını sigortasız çalıştıran, bu sayede devlete prim ve vergi ödemeyen, işçisine de asgari ücretin çok altında, örneğin 900 lira maaş veren patronlar, denetimlerde yakalandıkları takdirde 1 aylık destekten mahrum bırakılarak cezalandırılmış sayılacak. Bu patronlara, 1 aylık sürenin sonunda kayda aldığı tüm işçileri için ilaveten istihdam desteği bile ödenecek.

Teklifle ayrıca Türkiye'deki konut stokunu eritmek için gayrimenkul satın alan yabancılara sağlanan Türk vatandaşlığı hakkı şimdi de KDV teşvikiyle daha da güçlendirildi. Teklife göre, Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık konut veya işyeri satın alan yabancılar hem Türk vatandaşlığı hakkını elde edecek hem de yüzde 1'den yüzde 18'e kadar değişen oranlardaki KDV'yi ödemeyecek.

İŞÇİ BAŞINA 666 LİRA

Yasa teklifinin Meclis'ten geçmesi durumunda, kaçak ya da kayıt dışı işçi çalıştırırken yakalanan hatta bu suçu mahkeme kararıyla tespit edildiği için 1 yıl boyunca teşviklerden mahrum bırakılan işverenler de yeni düzenlemeden yararlandırılarak 11 aylık cezaları affedilecek. Hükümet, işverenlere 5 puanlık prim indirminin yanı sıra bir dizi istihdam teşviki sağlıyordu. Son çıkan KHK ile işçi ve işveren primleriyle vergi yükleri tümden kaldırıldı. Dolayısıyla kaçak işçi çalıştıran işverenler, 1 aylık cezalarını çektikten sonra işçi başına 666 liralık prim desteğinden yararlandırılacak. Bu destek de bütçeden değil, işsizler için kurulan İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenecek.

"Yine torba yasa: Patronlara kaçak işçi teşviki!" haberi, 11 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 11 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan Yine torba yasa: Patronlara kaçak işçi teşviki! haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Yine torba yasa: Patronlara kaçak işçi teşviki! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 13 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 08:40 Halit Ergenç’in “Adsız Aşıklar” dizisinin çekimleri tamamlandı
 2. 08:33 Kan donduran istismar: İstismar ettiği çocuğa yakın olmak için şehir değişti
 3. 08:28 Bakan Yerlikaya: ‘ÇEMBER-17’ operasyonlarında arama kaydı bulunan 2 bin 756 firari yakalandı
 4. 08:20 Süleymancılar’ın geniş ticaret ağı ve yurtdışı örgütlenmesi
 5. 08:17 AK Parti iktidarı döneminde imam hatip sayısı hızla yükseldi
 6. 08:10 Fehmi Koru: Bahçeli neden Akşener’in İYİ Parti’nin başında kalmasını istiyor?
 7. 08:07 Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak uyarısı
 8. 05:42 Başkan Böcek açıkladı: "Teleferiğin yıllık ağır bakımları, normal rutin bakımları yapıldı"
 9. 05:34 CHP teleferik kazasını araştırmak üzere Antalya'ya Heyet Gönderdi!
 10. 05:30 Ona yatırım yapanlara müjde! Yıl sonunda 3 bin doları aşacak
 11. 05:27 Instagram'a yepyeni bir özellik geldi! Siber zorbalığa karşı önlem
 12. 05:25 24 saatte 167 milyon kez izlendi: Joker 2, Barbie'yi geçti
 13. 05:22 bu banka promosyonu 2’ye katladı! Emeklilere müjde
 14. 05:20 Emekliler gözünüz aydın! Yeni promosyon yolda
 15. 05:18 Bekir Bozdağ'dan seçim itirafı geldi
 16. 05:15 AFAD açıklama yaptı: “Asılı kalan 14 kabindeki 87 kişi tahliye edildi”
 17. 05:08 Fransa lideri Macron’dan ‘Ukrayna’ açıklaması geldi
 18. 05:06 Almanya lideri Scholz açıkladı: Ukrayna’yı destekliyoruz ama Rusya’yla savaşta değiliz
 19. 05:03 Prenses Kate'e destek sürüyor: ''Seninle gurur duyuyoruz''
 20. 04:58 Sınır kontrolleri kaldırıldı! Bulgaristan ve Romanya Şengen'e dahil edildi
Ekonomi Haberleri