YÖK'ten, Fransızca öğrenmek isteyenlere engel!

YÖK'ten, Fransızca öğrenmek isteyenlere engel!

YÖK'ten şaşkına uğratacak bir karar geldi. Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca Öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya...

YÖK'ten şaşkına uğratacak bir karar geldi. Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca Öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasına karar verildi. 

SEBEP FRANSA İLE İLİŞKİLER 
YÖK’ten edinilen bilgiye göre, bu kısıtlama kararının alınmasında özellikle “mezun-istihdam ilişkisi'' ve Fransa ile "mütekabiliyet'' hususu etkili oldu. Öte yandan, Fransa'nın hiçbir üniversitesinde, lisans seviyesinde eğitim veren Türk Dill ve Edebiyatı/Türkoloji bölümleri yer almıyor. 

YÖK yetkilileri, Türkiye’de henüz öğrenci almaya başlamamış olan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca Öğretmenliği bölümü/programı sayısının 16 olduğunu belirtti. Yükseköğretim sisteminde öğrencisi olan ve eğitim öğretimi sürdüren toplam 19 Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca Öğretmenliği bölümü/programı bulunuyor. Öğrenci alan mevcut bölümler eğitim öğretimlerine hiçbir aksama olmaksızın devam edecek olup, henüz öğrenci almamış olan Fransız dili ve edebiyatı ile Fransızca öğretmenliği bölümleri bu karar kapsamında yer alacak.

Kaynak: İHA

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem