Yolsuzluk haberleriyle gündemden düşmeyen Kayyum yönetimindeki Mardin’de 3 kişi daha görevden alındı

Yolsuzluk haberleriyle gündemden düşmeyen Kayyum yönetimindeki Mardin’de 3 kişi daha görevden alındı

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde sular durulmuyor!

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde ihalelere fesat karıştırdıkları, hayali ihale düzenledikleri, usulsüz işlem yaptıkları tespit edilen 3 daire başkanı daha görevden alındı

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mustafa Yaman’ın görevden alınmasının ardından yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündemden düşmeyen Büyükşehir Belediyesi’nde görevden alınan yöneticilere yenileri eklendi. Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, görevinden alınan son 3 isim usulsüzlük, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet, kayırma ve benzeri birçok işlemle gündeme gelen Çevre Koruma Daire Başkanı Füsun Karaboğa, İtfaiye Daire Başkanı Hadi Çomaktekin ile Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Mehtap Bingül oldu.

“Yolsuzluk, usulsüzlük, fuhuşa zorlama”

Görevden alınan yöneticiler hakkında daha önce de çok sayıda şikayet ortaya çıkmış ancak vali Yaman her hangi bir işlem yapmamıştı. Görevden alınan isimlerden İtfaiye Daire Başkanı Hadi Çomaktekin’in adı daha önce belediyede kurulan fuhuş şebekesine göz yummakla gündeme gelmişti. Kadın çalışanı fuhuşa zorladığı için 11 yıl 3 ay hapis cezası alan polis memuru Ercan Uysaler ve bir dönem uzman çavuşluk yaptıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’ne İtfaiye Müdürü olarak yerleşen E.I.’nın kadın çalışanları fuhuşa zorladıkları ortaya çıkmıştı. Yaşananlardan haberdar olmasına rağmen Çomaktekin, E.I. hakkında herhangi bir işlem yapmamıştı.

HDP görevden aldı, kayyum geri getirdi

Vali Yaman’ın Kasım 2016’da belediyeye kayyım olarak ilk ataması yapılmasıyla bu göreve getirilen Çevre Koruma Daire Başkanı Füsun Karaboğa ise, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimleri kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) döneminde bu görevden alınmıştı. Karaboğa’nın belediyedeki işine son verilmesi üzerine Vali Yaman’ın yanına gidip AKP’li Artuklu Belediyesi’nde çalışmak istediği, ancak belediyenin kendisini talebi etmediği yönünde bilgiler o dönem kamuoyuna yansımıştı. Yaman’ın talimatı ile Valiliğe bağlı Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nda mimar olarak görevlendirilen Karaboğa, Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci kez kayyım olarak atanması akabinde Yaman tarafından yeniden aynı göreve getirilmişti.

Hayali ihale

Karaboğa’nın Daire Başkanlığı yaptığı birim bünyesinde ihalelere fesat karıştırmanın yanı sıra ‘hayali ihale” düzenlendiği de ortaya çıkmıştı. Nusaybin’deki çöp depolama alanının ıslahına ilişkin 12 Eylül 2018 tarihinde “pazarlık” usulü ile 2 milyon 529 bin 300 TL değerinde “hayali ihale” yapıldığı belgelenmişti. Belgelere rağmen belediye haberi yalanlasa da ihale bilgileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019 bir kez daha kayyım atamasının ardından yeniden belediye sitesine eklenmişti. Yaman’ın Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirdiği Mehtap Bingül’ün de hizmet binası olarak kiraladığı daire ve dükkanları aile apartmanından yüksek fiyatlar karşılığında kiraladığı ortaya çıkmıştış. Vali ve kayyım Yaman’ın merkeze çekilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi’nde inceleme yapan müfettişler, çok sayıda üst düzey yönetici hakkında usulsüz işlemler ve yolsuzluk yaptıkları gerekçeleri ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Müfettişlerin incelemesi sürerken, Yaman tarafından belediyede Genel Sekreter yapılan Abdullah Yenigün ile hakkında usulsüz işlemlere dair belgeler ortaya çıkan Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeyni Teker görevden alındı. Yine Yaman’ın yeğeni olarak bilinen ve Kent A.Ş.’de gayri resmi görev yapan Yunus Emre Akça, usulsüzlüklerle gündeme gelen Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım, Mali Hizmetler Daire Başkanı Adnan Kaya ve Destek Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Erkan da görevlerinden uzaklaştırıldı. Bu isimlerin yanı sıra kentte Yaman’ın “manevi kızı” olarak ün salıp, Sosyal Hizmetler Daire Başkan Vekili yapılan Merve Erciyas Çatal ile birlikte aldığı karıştığı rüşvet olayını belgeleri ile birlikte yayımladığımız Valilik/Belediye Protokol Memuru Bülent Erdolu da açığa alınmıştı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Politika