Yolsuzlukla suçlanan emekli kral Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçtı

Yolsuzlukla suçlanan emekli kral Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçtı

İspanyol Sarayı, Eski Kral Juan Carlos’un 3 Ağustos’tan bu yana Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) olduğunu doğruladı. Hakkında yolsuzluk soruşturulması başlatılan 82 yaşındaki kral Carlos'un BAE’de olduğu ve “orada kalacağı" bildirildi

İspanyol Sarayı, Eski Kral Juan Carlos’un 3 Ağustos’tan bu yana Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) olduğunu doğruladı ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle soruşturma geçiren Carlos’un yeriyle ilgili spekülasyonlara nokta koydu.

Eski Kral, 3 Ağustos’ta kamuoyunu şoke eden bir duyuru yapmış ve İspanya’dan ayrıldığını açıklamıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre bir sözcü, 82 yaşındaki Carlos’ın BAE’de olduğunu ve “orada kalacağını” söyledi ancak başka ayrıntı vermedi.

İspanya kraliyet ailesi, Carlos’un kararını oğlu Kral Felipe’ye bir mektupla bildirdiğini açıklamıştı. Carlos’un mektubunda, “İspanya halkına, kurumlarına ve kral olarak size en iyi şekilde hizmet edebilmek için İspanya’nın dışına taşınma konusunda, çok düşündükten sonra aldığım kararımı size bildiriyorum” ifadeleri yer almıştı.

Carlos, savcıların kendilerini sorgulamak istemesi halinde ifade vereceğini de belirtmişti.

İspanyol medyası, Carlos’un Dominik Cumhuriyeti’ne ya da Portekiz’e gitmiş olabileceğini yazıyordu. Ancak gelen haberlere göre Juan Carlos, Abu Dabi’deki Emirates otelinin bir katını tamamen kapattı ve buraya yerleşti.

Eski Kral Carlos’un Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed al-Nahyan ile iyi ilişkileri olduğu haberleri yapılıyordu. Ancak şimdiye dek, ne saray ne de İspanyol hükümeti eski Kral’ın nerede olduğuna dair bir açıklama yapmamıştı.

İspanya Yüksek Mahkemesi, Haziran ayında, Suudi Arabistan ile yapılan hızlı tren sözleşmesinde Juan Carlos’un rolü ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Soruşturma, Kral Juan Carlos’un tahttayken Suudi Arabistan’dan İsviçre bankalarına yatırılmak üzere 100 milyon dolar aldığı iddialarının ardından geldi.

Soruşturmanın hedefi eski kralın Suudi parası konusunda yasaları çiğneyip çiğnemediğini ve bir dava açılıp açılamayacağını tespit etmek.

Juan Carlos hakkında hem İspanya’da hem de İsviçre’de soruşturma yürütülüyor.

SEVGİLİSİ ARACILIĞI İLE KARA PARA AKLAMAKLA SUÇLANIYOR

İspanya’da yaşlılar, yetersiz emekli maaşları ve özelleştirilmiş bakım evlerinin de katkısıyla Covid-19 nedeniyle yaşanan ölümler arasında yüzde 80 oranla ilk sırada yer alırken yaşlı ve emekli kral Juan Carlos'un 100 milyon doları  Alman iş kadını sevgilisi Corina zu Sayn-Wittgenstein bağışlaması ve hiçbir şekilde de geri alınamayacağı ibaresiyle bir sözleşme de düzenlemesi ise çok tartışıldı.

İspanya anayasasına göre eski kral tahttan çekildiği 2014 yılına kadar dokunulmaz. O nedenle ancak bundan sonraki faaliyetleri yargıya götürülebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya