YouTube beğenmeme butonu etkisiz olduğu iddia edildi

YouTube beğenmeme butonu  etkisiz olduğu iddia edildi

Firefox geliştiricisi Mozilla tarafından yapılan yeni bir araştırma, web sitesi ilgilenmediğiniz videoları önermeye devam edeceğinden YouTube’un video denetleme araçlarının etkisiz olduğunu öne sürüyor.

Olması gereken, kullanıcıların YouTube’un esrarengiz algoritmasına ne izlemek istemediklerini öğretmek için çeşitli araçlara sahip olması. Beğenmedim düğmesi, Kanalı Önerme seçeneği ve videoları hesabınızın geçmişinden kaldırma gibi seçenekleriniz var. Ancak Mozilla’nın araştırmasına göre, kullanıcılar bu “kötü önerileri”  yine de alıyor. En iyi ihtimalle, YouTube’un araçları istenmeyen videoları neredeyse yarı yarıya azaltması beklenirdi. Ancak, YouTube tam tersini yapıyor ve göreceğiniz istenmeyen videoların sayısını artırıyor.

YouTube

47 sayfalık çalışmanın tamamı, Mozilla’nın web sitesinde, araştırmacının metodolojisini, kuruluşun verileri nasıl elde ettiğini, bulgularını ve YouTube’un ne yapması gerektiğini önerdiği yerde bulunabilir.

YouTube, içerik oluşturucuların düzeltmeler yapmasını kolaylaştıracak

Çalışma, kullanıcıların YouTube’daki önerileri kontrol etmesine ve araştırmacılar için raporlar oluşturmasına olanak tanıyan Mozilla’nın RegretsReporter) tarayıcı uzantısını indiren 22.000’den fazla gönüllüden oluşuyor. RegretsReporter aracılığıyla 500 milyondan fazla videoyu analiz ettiler.

Bulgulara göre, YouTube’un araçları tutarlılık açısından her yerde. Katılımcıların %39,3’ü  butonu kullandıkları halde tavsiyelerinde herhangi bir değişiklik görmedi. Çalışmada Katılımcı 112 adlı bir kullanıcı, hesaplarında tıbbi videoların alınmasını durdurmak için moderasyon araçlarını kullandı, ancak bir ay sonra hesabı bunlarla dolup taştı. Katılımcıların %23’ü karışık bir deneyim yaşadıklarını söylüyor. Bu grup , kısa bir süre sonra yeniden ortaya çıkmadan önce, bir süre istenmeyen videoları görmediler. Katılımcıların %27,6’sıysa moderasyon araçlarını kullandıktan sonra kötü tavsiyeleri almayı bıraktıklarını söylüyor.

YouTube, platformuna katı kurallar getiriyor

En etkili aracın önerileri yaklaşık %43 oranında azaltan Tavsiye Etme Kanalı olduğu söyleniyor. İlgilenmiyor seçeneği ve Beğenmedim düğmesi, istenmeyen videoların sırasıyla yalnızca %11 ve %12’sini durdurdukları için en kötüsü.

Araştırmacılar ayrıca insanların önerileri yönetmek için davranışlarını değiştireceklerini buldu. Araştırmada, kullanıcılar YouTube ayarlarını değiştireceklerini, farklı bir hesap kullanacaklarını veya daha fazlasını almamak için belirli videoları izlemekten tamamen kaçınacaklarını belirtti. Diğerleri, işleri temiz tutmaya yardımcı olmak için VPN’leri ve gizlilik uzantılarını kullanıyor.

Çalışmanın sonunda Mozilla araştırmacıları, YouTube’un algoritmasını nasıl değiştirmesi gerektiğine dair kendi tavsiyelerini veriyor ve çoğu şeffaflığı artırmaya vurgu yapıyor. Kontrollerin daha kolay anlaşılır hale getirildiğini görmek ve aynı zamanda YouTube’dan kullanıcı geri bildirimlerini daha sık dinlemesini istemek istiyorlar. Mozilla ayrıca platformun algoritmasının nasıl çalıştığı konusunda daha şeffaf olmasını istiyor.

Realme 10 için yeni bilgiler geldi

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji