YPG-ABD arasında gizli görüşme: Bizi sattınız bu ahlaksızlık!

YPG-ABD arasında gizli görüşme: Bizi sattınız bu ahlaksızlık!

CNN International, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden üst düzey bir yetkilinin perşembe günü ABD’li yetkililer

CNN International, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden üst düzey bir yetkilinin perşembe günü ABD’li yetkililerle masaya oturduğunu aktardı.

ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Yardımcısı William Roebuck ile Suriye Demokratik Güçleri’nden bir temsilcinin Perşembe günü buluştuğunu aktaran CNN internet sitesindeki haberde, teröristlerin, “Bizim insanlarımızı koruma gayretiniz yok, başka birilerinin de gelip bizi korumasını istemiyorsunuz. Bizi sattınız, bu etik değil” dediğini yazdı. Haberde, SDG’li ismin ABD’lilere “Bizi sattınız bu ahlaksızlık” dediği belirtildi.

Haberde, SDG’li yetkilinin ABD’den hem yardım hem de izin istediği belirtildi.

Barbara Starr ve Ryan Browne imzalı haberde ABD’den Türkiye’nin operasyonunu durdurması için yardım istediği, bunun olmaması durumunda da SDG’nin Şam’da Esad ile veya Rusya ile anlaşma yapması için izin istediği belirtildi.

Terör örgütünün, Türkiye’ye karşı Rusya’dan yardım isteyeceği ve uçuşa yasak bölgede Rus savaş uçaklarını talep etmeyi düşündüğü de belirtilirken CNN’e konuşan ABD’li yetkililer, “Kürtlerin Rusya’ya yanaşmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Teröristlerin yetkilisinin, “Benim insanlarımı koruyup korumayacağınızı bilmem gerek, bu bombaları durdurup durduramayacağınızı bilmeyin. Eğer siz yapamazsanız Rusya ve Esad rejimi ile bir anlaşma yapmak zorunda kalırım ve onların uçaklarını bölgeye çağırırım” dediği belirtildi.