YSK CHP’li Balçova Belediye Başkanı’nın adaylığını düşürdü

YSK CHP’li Balçova Belediye Başkanı’nın adaylığını düşürdü

Balçova Belediye Başkanı ve CHP adayı Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığı, itiraz üzerine YSK tarafından düşürüldü.Balçova Belediye Başkanı ve CHP adayı Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığı, itiraz üzerine Yüksek Seçim...

Balçova Belediye Başkanı ve CHP adayı Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığı, itiraz üzerine YSK tarafından düşürüldü.

Balçova Belediye Başkanı ve CHP adayı Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığı, itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düşürüldü.

Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığı hakkında İzmir Seçim Kurulu’nun kararı sonrası YSK’ya Erdoğan’a hakaretten ceza aldığı gerekçesiyle itirazda bulunulmuştu.

İL SEÇİM KURULU ‘ADAYLIĞINA ENGEL YOK’ DEMİŞTİ!

İzmir İl Seçim Kurulu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile ceza aldığı için adaylığı düşürülen Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya için yapılan itiraz hakkında, adaylığın önünde bir engel olamadığına karar vermişti.

Balçova İlçe Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle aldığı 11 ay 20 gün hapis cezası 14 bin lira para cezasına çevrilen Çalkaya’nın aday olamayacağını öne sürmüştü. Karar ilçede önceki gün binlerce kişinin katıldığı eylemle protesto edilirken, Çalkaya da il seçim kuruluna itiraz başvurusunda bulundu.

Konuyu dün görüşen İzmir İl Seçim Kurulu, ilçe seçim kurulu kararını iptal etti. Siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı toplantıda kurul, ceza 1 yılı aşmadığı için adaylığın düşürülmesini tartışmalı buldu. İl seçim kurulunda partisi adına görevli AKP İzmir İl İl Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Serhat Metin de, Çalkaya lehine görüş bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika