YSK, siyaset malzemesi yapılmasın

YSK, siyaset malzemesi yapılmasın

Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, "YSK, Türkiye’nin dünya çapında iftihar edeceği kuruludur. Çok ciddi bir kurulun basit siyasi tartışmalara çekilmemesi gerekiyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “YSK’nın elinde olmayan seçmen bilgileri bizde var” sözleri tartışılmaya devam ediyor. Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), "Türkiye'nin en önemli ve düzgün çalışan kurullarından birisi" olduğunu, "siyasetin malzemesi yapılmaması gerektiğini" söyledi. Refah Partisi (RP) döneminde partisinin YSK temsilcisi olduğunu, dört seçim yaşadığını, bu süreçte YSK'yı yakından tanıdığını anlatan Malkoç, Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ün sorularını:

“Yargıtay ve Danıştay üyelerinin oylarıyla seçilen yüksek hakimlerden oluşan YSK, Türkiye'nin itibarını yükselten en önemli kurullardan birisidir. Partimizin (Refah) aleyhinde çok çok eleştirdiğimiz kararlar da verdi. YSK ile ilgili Avrupa'ya yapılan en büyük şikâyet, yargı denetimine tabi olmadığıdır. Ama Avrupa ülkelerinde seçimi belediyeler ya da İçişleri Bakanlığı yapıyor. Onun için o ülkelerde seçim kararı yargı denetimine tabi oluyor.

Türkiye'de bunu kim düşünmüşse çok iyi yapmış.Yargıtay'dan, Danıştay'dan oluşan hakimler kendi aralarından YSK üyelerini seçiyorlar. Sonuçta hem seçimi yürütüyorlar hem de seçim yargısıyla ilgili karar veriyorlar. Bu, devlet tecrübemizin bir yansımasıdır. Çok ciddi bir kurulun basit siyasi tartışmalara çekilmemesi gerekiyor. Şimdiki görevim nedeniyle Türkiye'de diğer kurumları da biliyorum. Kararım şu: YSK, Türkiye'nin dünya çapında iftihar edeceği kuruludur. Dünyada binlerce insana oy kullandırabilen Türkiye'dir. 1950'den sonra Türkiye'de her şeyin tartışması, kavgası oldu. Ama YSK'nın tartışması olmadı. YSK Başkanı Muharrem Akkaya da bir tartışmaya çekilmemeli.”

“Tek endişem YSK'nın siyasetin konusu yapılması olur”

Türkiye'de seçim hukukunu doğru dürüst bilen kimsenin olmadığına da dikkat çeken Malkoç, “Hakim, onca işin arasında seçim hukukuna çalışamaz. Seçim kurullarında iyi yetişmiş, YSK kararlarını takip eden hakime destek olan insanlarla bu işler başarılı bir biçimde yürütülür. YSK, donanım itibariyle çok iyi. Tek endişem YSK'nın siyasetin konusu yapılması olur. Türkiye'nin geleceği için bunu söylüyorum” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem