YTÜ'de 'öğretim görevlisi' profil fotoğrafında İstanbul Sözleşmesi olan öğrenciyi dersten attı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Nurullah Arvas adlı bir öğretim görevlisi, Zoom profil fotoğrafında İstanbul Sözleşmesi bulunan bir öğrenciyi dersten attı.

Türkiye'nin en saygın üniversitelerinden olarak görülen Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) bir skandal yaşandı. Uzaktan eğitim kapsamında çevrimiçi yapılan Türkçe dersi esnasında Nurullah Arvas isimli öğretim görevlisi, bir öğrencinin Zoom profil fotoğrafında İstanbul Sözleşmesi yazdığını gördü.

Medyakoridoru'nda yer alan habere göre; bunun üzerine "Başkası da başka bir gün gelip başka bir uluslararası sözleşmeyle ilgili bir profil fotoğrafı koyabilir" gibi nereye işaret ettiği anlaşılmayan bir cümle kuran Arvas, "Seni çıkarmak zorundayım" diyerek öğrenciyi dersten attı. Öğrencinin eğitim hakkını engelleyen Arvas, bir de "Herkesin düşüncelerine saygı duymalıyız" ifadesini kullandı.

Sosyal medyadan duruma tepki gösteren öğrenciler, İlgili öğretim görevlisinin, üniversite kampüsüne açık açık siyasi projeler parklar bahçeler yapılırken bir şey söyleyemediğini fakat öğretim görevlisinin bir öğrencinin sadece profil fotoğrafında toplumsal bir yazı var diye dersten atmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtti. Öğrenciler ayrıca, İstanbul Sözleşmesinin toplumsal bir mesele olduğunu ve siyasi bir anlam ifade etmediğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem