Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı sınır dışı edildi

Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı sınır dışı edildi

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un Sümela Manastırı'nda yönettiği ayine katılmak için Türkiye'ye gelen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı sınır dışı edildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç konuyla ilgili cevap verdi.

Türkiye, Trabzon’un Sürmene ilçesinde bulunan Sümela Manastırı'nda Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bugün gerçekleştirdiği ayine katılmak isteyen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı Yorgos Vartihimadis'in ülkeye girişine izin vermedi. Sınır dışı eylemi, Atina ve Ankara arasında yeni bir diplomatik gerginliğe yol açtı.

Euronews'in aktardığına göre, Yunanistan Pontusluları Federasyonu, Yorgos Vartihimadis’in İstanbul Havaalanı’nın transit bölümünde bir müddet polis tarafından tutulduğunu ve daha sonra Yunanistan’a geri gönderildiğini açıkladı.

Aynı heyet içinde yer alan ve aralarında Atina Gazeteciler Derneği Başkanı Maria Antoniadou’un da bulunduğu diğer kişilerin yolculuklarına devam ederek, Patrik Bartholomeos’un yapacağı ayine katılmasına izin verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'den yazılı açıklama

Bu gelişmenin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara'ya yönelik önce sözlü ardından yazılı bir açıklama yaparak, gözaltı ve sınır dışı etme emrini protesto etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise yaptığı açıklamayla Atina’ya tepki göstererek, "Resmi bir görevi ve unvanı olmayan, umuma mahsus pasaport hamili bir Yunan vatandaşının ülkemize girişine izin verilmemesi hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamayı yadırgıyor ve reddediyoruz" dedi.

"Türkiye'ye giriş koşullarını taşımayan" Yunanistan vatandaşı hakkında, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve Türkiye kanunlarına uygun şekilde havalimanında işlem yapıldığını ve işlemlerin tamamlanmasının ardından ülkesine geri gönderildiğini söyleyen Bilgiç, bu süreçte söz konusu kişinin Konsolosluğu ile temas etmesinin sağlandığı bilgisini paylaştı.

İstanbul Havalimanı’nda ülkeye girişinin yasak olduğunu öğrenen Yorgos Vartihimadis Atina’ya akşam uçağı ile geri gönderildi. Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı, Türk makamlarının ülkeye girmesine izin vermediğini Facebook hesabından duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in açıklaması şöyle:

"

SC-36, 13 Ağustos 2021, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Bir Yunan Vatandaşının Ülkemize Girişine İzin Verilmemesine İlişkin Açıklaması Hakkındaki Soruya Cevabı

Resmi bir görevi ve unvanı olmayan, umuma mahsus pasaport hamili bir Yunan vatandaşının ülkemize girişine izin verilmemesi hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamayı yadırgıyor ve reddediyoruz.

Ülkeye giriş koşullarını belirleme yetkisinin, her devletin egemenlik hakkı olduğunu Yunanistan’a hatırlatırız.

Ülkemize giriş koşullarını taşımayan bu Yunan vatandaşı hakkında, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve kanunlarımıza uygun bir şekilde havalimanında işlem yapılmış ve işlemlerin tamamlanmasından sonra ülkesine geri gönderilmiştir. Bu süreçte sözkonusu kişinin Konsolosluğu ile temas etmesi sağlanmıştır."

screenshot-2021-08-15-at-14-50-02-t-c-disisleri-bakanligindan.png 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem