• Seçim bitti, Çipras gitti: Yunanistan’da ‘Miçotakis’ dönemi

  Yunanistan’daki erken seçimle Çipras dönemi sona erdi. Sandık başı anketlerine göre Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi (ND) hareketi tek başına iktidar olacak sonucu elde etti. Miçotakis’e Ankara’nın ilk mesajını Bakan Çavuşoğlu twitter üzerinden verdi: “Onun liderliğinde Türk-Yunan halkları arasındaki dostluğun ve ikili ilişkilerimizin daha da güçleneceğine inanıyorum.”

  Yunanistan’da yüzde 3 seçim barajının uygulandığı erken seçimde, sandık çıkış anketlerine göre sonuçlar şöyle oldu: ND yüzde 38-42, SYRIZA yüzde 26,5-30,5, KINAL yüzde 6-8, KKE yüzde 5-7, MERA 3-5, Altın Şafak yüzde 2,8-4,8, Yunan Çözümü 2,5-4,5.

  YENİ DEMOKRASİ TEK BAŞINA İKTİDAR

  2015’te ekonomik krizin, milyarlarca euroluk borcun ve tasarruf yükünün yarattığı boğucu ortamda iktidara gelen solcu Aleksis Çipras ve partisi SYRIZA’nın, yine ekonomi politikaları yüzünden seçimleri kaybetmesi bekleniyordu. Krizin sorumlusu gösterilen ama Kiriakos Miçotakis liderliğinde küllerinden doğan Yeni Demokrasi ise seçimlerin favorisiydi.

  ZAFER KONUŞMASI: DAHA AZ VERGİ, BOLCA YATIRIM

  Başkent Atina’daki ND genel merkez binası önünde coşkulu kalabalığa seslenen Miçotakis, zafer konuşması yaptı.

  Miçotakis, yeni hükümetin çok çalışacağını vurgulayarak “Daha az vergi, bolca yatırım, kalkınma ve etkin devlet sözünü verdim. Şeffaflık, hesap verme ve liyakat ülkeye geri gelecek. Sizden zaman istemiyorum çünkü kaybedecek zamanımız yok” diye konuştu.

  Milli sorumluluk ve zorlukların farkında olarak iktidarı devralacağını söyleyen Miçotakis, “Yunan halkı konuştu. Kararı kesin. Yunan halkı, büyüme, istihdam, güvenlik ve hakettiği şekilde ülkesinin yeniden inşaasını istiyor” ifadesini kullandı.

  Miçotakis, birlik içerisinde yapmaları gereken çok iş olduğuna işaret ederek, kendilerini desteklemeyen vatandaşları da ikna etmek için sıkı şekilde çalışacağını söyledi.

  TÜRKİYE’DEN İLK MESAJ BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Miçotakis’i kutladı. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni Demokrasi lideri Kriakos Mitsotakis’i seçimlerdeki başarısından dolayı içtenlikle kutluyorum. Onun liderliğinde Türk-Yunan halkları arasındaki dostluğun ve ikili ilişkilerimizin daha da güçleneceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

  KİRİAKOS MİÇOTAKİS KİMDİR?

  2016’dan bu yana Yeni Demokrasi’nin lideri olan 51 yaşındaki Kiriakos Miçotakis, Harvard Üniversitesi’nden mezun olan eski bir bankacı. Miçotakis, Yunan siyasetinde yakından tanınan ‘Yeni Demokrasili’ bir aileden geliyor. Babası Konstantinos Miçotakis 1990-1993 arasında başbakanlık yaptı, yakınlarını kayırma suçlamaları sonrası istifa etmek zorunda kaldı. Kardeşi Dora Bakoyanni ise dışişleri bakanlığı yapmış bir isim.