Yurt çıkmayan öğrencilere burs önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Yurt çıkmayan öğrencilere burs önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’li milletvekillerinin yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilmesi için TBMM’ye sunduğu öneri Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildiği ortaya çıktı.

ANKA’nın haberine göre, CHP milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne, yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilmesini öngören bir madde eklenmesi için önerge verdi.

 Ancak CHP’nin önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, söz konusu önergenin AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi oylarıyla reddedildiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Özkan, “AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi öğrencileri sokakta bırakmaya kararlı. Yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilsin dedik. Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi reddetti. (Kira kontratını kanıtlamak şartıyla)” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Antalya Milletvekili Cavit Arı, İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır imzasını taşıyan önergede şöyle denildi:

“3/3/2004 tarihli ve 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanun’un 2’nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

 Yurt içinde yükseköğrenim gören öğrencilerden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yurt tahsisi yapılamayanlara, on altı yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının yarısına kadar her ay karşılıksız olarak burs verilir. Bu tutar damga vergisi dahil hiçbir kesintiye tabi tutulamaz.

Söz konusu tutar, kira kontratı ile kanıtlanması şartıyla konutlarının yükseköğrenim gören öğrencilere kiralayanların banka hesaplarına Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından direkt olarak aktarılır. Bu konudaki usul ve esasları belirlemeye, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bağlı olduğu bakan yetkilidir.”

Özkan CHP’nin başvuru metninin görselini de sosyal medyadan paylaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim