Yurt dışına çıkmak için gerekli olan PCR testinin ücreti belli oldu

Yurt dışına çıkmak için gerekli olan PCR testinin ücreti belli oldu

PCR testi, 110 lira karşılığında isteyen herkese yapılabilecek. Testin sonuçları Sağlık Bakanlığının internet sitesinden ulaşılabilecek.

Yurt dışına çıkmak için gerekli prosedürler arasında yer alan PCR testi, 110 lira karşılığında isteyen herkese yapılabilecek. Testin sonuçları Sağlık Bakanlığının internet sitesinden ulaşılabilecek.

1 Haziran'da başlatılan normalleşme süreciyle birlikte yurt dışı uçuşları da kademeli olarak başlatıldı. Bazı ülkeler ziyaretçi kabulü için bulaşıcı ve kalıtsal hastalıkların teşhisini yapan PCR testi sonuçlarını şart koştu.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yurt dışına çıkmak isteyenler, PCR testi şartı arayan ülkeler için 110 lira karşılığında test yaptırılabilecek. Görevli olarak yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Buna göre, yurt dışına çıkmak için gideceği ülke tarafından PCR testi istenmesi nedeniyle test yaptırmak isteyenler, uçak bileti veya varsa görev kağıdını dilekçesine ekleyerek yetkili laboratuvarlara başvurabilecek.

SONUÇLAR SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN İNTERNET SİTESİNDE

Yetkili laboratuvar listesine, "Yetkilendirilmiş COVİD-19 Tanı Laboratuvarları" başlığından ulaşılabilecek. Sonuçlara Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden ulaşılabilecek.

ÜCRETLER HALK BANKASINA YATIRILACAK

Ücret, "Yurt dışına çıkış-PCR Testi" konusu ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan "TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41" IBAN No'lu hesabına yatırılacak. Alınan makbuz daha sonra sağlık tesisine teslim edilecek.

İSTENEN BELGELER

Sağlık tesisi tarafından istenecek belgeler arasında, görev belgesi ve dilekçesi, yurt dışı uçak bileti yer alıyor.

Yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından PCR testi istenen vatandaşlara yapılacak test işlemleri hakkında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "Yurt Dışına Çıkışlarda Gideceği Ülke Tarafından Pcr Testi İstenen Vatandaşlarımıza Yapılacak Test İşlemleri Hakkında" başlığından bilgi alınabilecek.

Emekli albay Ahmet Zeki Üçok’a hapis cezası

Son Dakika Haberleri