Yurt yangını araştırma komisyonu ikinci kez toplandı

Yurt yangını araştırma komisyonu ikinci kez toplandı

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer yangınla ilgili kurulacak komisyonun AKP tarafından üye belirlenmemesi nedeniyle kurulamadığını söylemişti. Toplanan komisyonun başkanlık divanının tamamı AKP’lilerden oluşuyor.İleri’nin...

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer yangınla ilgili kurulacak komisyonun AKP tarafından üye belirlenmemesi nedeniyle kurulamadığını söylemişti. Toplanan komisyonun başkanlık divanının tamamı AKP’lilerden oluşuyor.

İleri’nin aktardığına göre Aladağ ilçesinde kız öğrenci yurdunda meydana gelen yangının araştırılması, benzer acıların bir kez daha yaşanmaması ve kamusal eğitim, barınma haklarının tüm öğrenciler için güvence altına alınarak, yaygınlaştırılmasının sağlanması, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu AKP Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı başkanlığında toplandı. 

Adana Valiliğinden faciaya ilişkin bilirkişi raporları ve diğer tüm raporların istendiğini belirten Fatma Güldemet Sarı, komisyon çalışmalarının 9 Şubat'ta başladığını, Meclis rutin çalışmalarına devam ederse komisyonun üç aylık süresinin 9 Mayıs'ta tamamlanacağını, Meclisin olası bir ara vermesi durumunda ise verilen aranın süresine göre Haziran ayı içerisinde çalışmaların tamamlanabileceğini bildirdi. 

Sarı, ilk olarak Aladağ'daki yangın faciasında yerinde incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi çeşitli bakanlıkların bürokratlarının ve kamu personellerini davet etmeyi ve her toplantıda iki veya üç kişiyi dinlemeyi düşündüklerini söyledi. 

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise komisyonun, çözüme odaklı bir araştırma ve pratik içerisinde olursa çok daha yararlı olacağını kaydetti. 

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci de konuya ilişkin derneğin yöneticilerinin dinlenmesinin önemli olacağına işaret etti. 

Uzmanların dinlenmesinden önce komisyonun Aladağ'da incelemelerde bulunması önerisi üzerine Komisyon Başkanı Sarı, "Oraya sadece gidip binaya bakma gibi değil orayı tam olarak nasıl anlayacağız, algılayacağız onu değerlendirip ondan sonra gitmek daha doğrudur. Mart ayı içerisinde gündeme getirip Adana ziyareti yapabiliriz." dedi.