Yurttaşın AKP isyanı gündem oldu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yurttaşların sorunlarını dinlemek için Türkiye’yi dolaşmaya devam ediyor. Akşener’e AKp iktidarından dert yanan bir yurttaş “Ben bir emekliyim.”

“Ben bir emekliyim. Benim desteğimle ayakta. Hem din, iman, Allah diyeceksin hem de 7-8 maaş alacaksın” diyerek tepkisini dile getirdi.

Akşener’in, “Bir kilo bir et alan yurttaş, her hafta bir kilo alabiliyor mu” sorusuna kasap, “Ayda 5 kilo et yiyen, 2-3 kiloya düşürdü” diyerek cevap verdi.

“BU TÜTÜNLE EVİNE KALEM GÖTÜREN İNSANLAR VAR”

Bir esnaf, “Tütün yasağı kalksın diye eylem yapıyorlar. Çiftçinin alın teri olan tütün mü kurtaracak bu vergi dilimini” derken bir diğer esnaf ise “Her şey bitti de bir bu tütün mü kaldı ya? Bu tütünle evine kalem götüren insanlar var. Eğer o tütünü satamazsa biz burada bir gömlek satamayız. Onlar biterse biz de biteriz” ifadelerini kullandı.

“ÜÇ ÇOCUK OKUTUYORUM TÜTÜNLE”

Bir çiftçi de “Geçmişte pancar üretiyorduk. Onun için de ne kadar para alacağımızı biliyorduk. Pancar bitti. Tütün Doğanşehir’in, Adıyaman’ın kaderi” derken diğer bir diğer tütüncü ise “Ben özürlüyüm, üç çocuk okutuyorum tütünle. Neyle okutacağım?” diye konuştu.

“İŞLER SIFIR, SABAH GELİP AKŞAM GİDİYORUZ”

Başka bir yurttaş da “Ben 18 kilo et alıyordum. Şu anda 7 kilo alıyorum. Dükkanımın kirasını veremiyorum. Vallahi veremiyorum. Billahi veremiyorum. Çocuklarım üniversiteyi yarın kazansalar, bir esnaf olarak okutamam. Ben esnafım, tütün de ekiyorum. Hükümet tütünle ilgili yasa çıkardılar. Çiftçi olursa biz oluruz. Tütün sattığında gelip benim dükkanımda yemek yiyecek; zincirleme bu işler” diye konuştu. Bir ayakkabıcı ise “İşler sıfır. Sabah gelip akşam gidiyoruz. Emekli maaşımla faturalarımı veriyorum. Zaman geçirmek için de gelip oturuyoruz” dedi.

“TÜTÜN DOĞANŞEHİR’DE BİTERSE ESNAF BİTER”

Ziyaretinin ardından Malatya’da açıklama yapan Akşener, “Tahmin edemeyeceğim bir şekilde esnaf, tütünle ilgili konuştu. Tütüne dair son kararın kaldırılması için çiftçiden ziyade esnaf söyledi. Sebebi de şu; diyorlar ki ‘Tütün Doğanşehir’de biterse esnaf biter’” açıklaması yaptı.

Çarşamba günü partisini grup toplantısında tütün konusunda geniş bir konuşma yapacağını ifade eden Akşener, “O dükkanlardan içeri girdiğim zaman iktidarı yermiyorum, onlara sövmüyorum, partimi övmüyorum. Sadece esnafı dinliyorum. İlk defa Doğanşehir’de bütün esnafın tütün yetiştiricisine dair konuştuğuna şahit oldum” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika