Zamanlama dikkat çekici! Anayasa Mahkemesi’nden belediyelere kötü haber...

Zamanlama dikkat çekici! Anayasa Mahkemesi’nden belediyelere kötü haber...

Zamanlama dikkat çekici! Anayasa Mahkemesi’n... Muhalefetin seçimi kazanması sonrası, Anayasa Mahkemesi’nden belediyelere kötü haber geldi. Belediyelerin taşınmazlarına el konulabilecek Anayasa Mahkemesi, Kamulaştırma Kanunu’nun 30. maddesinin 6. fıkrasının iptal istemini...

Muhalefetin seçimi kazanması sonrası, Anayasa Mahkemesi’nden belediyelere kötü haber geldi. Belediyelerin taşınmazlarına el konulabilecek Anayasa Mahkemesi, Kamulaştırma Kanunu’nun 30. maddesinin 6. fıkrasının iptal istemini reddetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik gerekçesiyle belediyelerin taşınmazlarına el koymasını öngören yasanın iptal edilmesine yönelik talebi reddetti.

Derya Okatan'ın Artı Gerçek'te yer alan haberine göre, 24 Haziran seçimlerinin ardından Anayasa’ya uyum amacıyla 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanun’un 30. maddesinde yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı’na, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin taşınmaz ve kaynaklarına el koyma yetkisi verildi. Bu yetki daha önce Bakanlar Kurulu’ndaydı.

2 Temmuz 2018 tarihinde çıkarılan yasa ile 30. maddenin 6. fıkrası şöyle:

“İçişleri Bakanlığının güvenlik gerekçesiyle ihtiyaç duyduğu, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve il özel idareleri dâhil mahalli idareler ve diğer kamu tüzel kişilerine ait taşınmazlar, kaynak veya irtifak hakları, Cumhurbaşkanı kararıyla resen Hazine adına tescil ve İçişleri Bakanlığına tahsis edilir. Taşınmazın bedeli, tescil işleminden itibaren altmış gün içinde bu Kanunun 11. maddesinde belirtilen kriterler de dikkate alınmak suretiyle valiliklerce resen tespit edilir. Bedele ilişkin itirazlar Danıştaya yapılır. İtirazlar tescil işlemini durdurmaz. Mahkemelerce ihtiyati tedbir ve yürütmenin durdurulması kararları verilemez, 3533 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaz. Bu taşınmazlara ilişkin olarak ihtiyaç duyulan imar planı değişiklikleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca resen yapılır veya yaptırılır.”

'Keyfi, sınırları belirsiz, özerkliğe aykırı'

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Levent Gök ve Özgür Özel, belediyelerin yetkilerini sınırlandıran söz konusu madde dahil çeşitli kanunlardaki 13 maddenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Kamulaştırma Kanunu’nun 30. maddenin 6. fıkrasının iptaline gerekçe olarak, “İçişleri Bakanlığının güvenlik gerekçesiyle ihtiyaç duyduğu” ifadesinin keyfi, muğlak ve sınırlarının belirsiz olduğu belirtildi.

Bu ibarenin aynı zamanda hukuk güvenliğini tehlikeye düşürdüğüne dikkat çekilirken, yerel yönetimlerin özerkliğine aykırı olduğunun da altı çizildi.

Belediyelerin imar planı yapma yetkisi kaldırılıyor

Yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek olmasının ise hak arama özgürlüğünü sınırlayacağı ifade edilirken, imar planlaması yetkisinin süresiz olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmesinin belediyelerin imar planı yapma yetkilerini sınırladığı, hatta kaldırdığı ve karar süreçlerine katılmalarını engellediği kaydedildi.

CHP’liler, söz konusu madde ile merkezi yönetimin, idari vesayeti aşan yetkilerle donatıldığını belirterek, 6. fıkranın iptalini istedi.

Karar seçimlerden sonra geldi

Anayasa Mahkemesi’nin başvuruyla ilgili kararı, AKP’nin, Türkiye’nin en büyük 6 kentinden 5’ini kaybettiği 31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından geldi.

Yüksek mahkeme, taşınmazların bir bedel karşılığında devredilecek olması, Danıştay’a itiraz edilebilecek olması gibi gerekçelerle iptal talebini reddetti.

"Zamanlama dikkat çekici! Anayasa Mahkemesi’nden belediyelere kötü haber..." haberi, 06 Nisan 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan Zamanlama dikkat çekici! Anayasa Mahkemesi’nden belediyelere kötü haber... haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Zamanlama dikkat çekici! Anayasa Mahkemesi’nden belediyelere kötü haber... 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 24 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 22:50 Bunu yaparsanız marul daha uzun süre taze kalacak
 2. 22:41 Dünyanın en zengin yüzde 0,001'i parasını buna yatırıyor!
 3. 22:38 İşte enfeksiyonu yok edip ödemi alan o baharat!
 4. 22:34 Tırnaklarınızdaki beyaz noktaları küçümsemeyin!
 5. 22:06 Fitch Ratings'den Türkiye'ye maliye politikası uyarısı geldi: "Düzenleme şart"
 6. 22:06 Öz Gıda İş Sendikası Patiswiss eylemi için çağrıda bulundu: "Tüm emekçi dostları bekliyoruz"
 7. 22:05 Mahkeme, Savaş Ay'ın bankadaki parasının nasıl paylaşılacağına karar verdi
 8. 22:02 On binlerce öğretmen adayının beklediği haberi aldı! İşte atanacak öğretmen sayısı
 9. 21:18 Beşiktaş Türk teknik direktör getiriyor! Santos'un yarattığı yıkımı o düzeltecek
 10. 21:18 CNN'nin "Borcunuzu şişiriyor musunuz?" sorusuna Şimşek'ten cevap: "Ortada abartılacak bir şey yok"
 11. 21:18 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den Hamle! Bursaspor Divan Kurulu İle Bir Arada!
 12. 21:18 İYİ Parti'nin kurultay yeri açıklandı!
 13. 19:30 İran'da Mahsa Emini protestoları: Rap şarkıcısı idama çarptırıldı
 14. 19:27 Kılıçdaroğlu’ndan Özel’e ‘Erdoğan’ tepkisi geldi: "Sarayla müzakere edilmez, mücadele edilir"
 15. 19:08 Galatasaray, Şampiyonluk İddiasını Güçlendirmek İçin Victor Lindelöf Transferinde Kararlı
 16. 19:08 TikTok CEO’su Shou ABD'deki yasa için konuştu: "İçiniz rahat olsun, hiçbir yere gitmiyoruz"
 17. 19:03 Gizemli Zaman Yolcusu: 6000 Yıl Sonrasının Şaşırtıcı Görüntüleri Ortaya Çıktı
 18. 18:58 Sırrı Sakık ve Önder Aksakal arasındaki tartışma Meclis'te gergin anlar yaşanmasına neden oldu
 19. 18:55 PKK terör örgütünün Almanya sorumlularından Saim Çakmak yakalandı
 20. 18:53 Biden, Tiktok'un Amerika'da yasaklanması kararını içeren tasarıyı imzaladı
Haberleri