Zara birçok mağazasını kapatıyor: 'İşçileri bezdirme planı'

Zara birçok mağazasını kapatıyor: 'İşçileri bezdirme planı'

Zara isimli mağazanın koronavirüs pandemisini öne sürerek birçok mağazasını kapatacağı ortaya çıktı.

Zara isimli mağazanın koronavirüs pandemisini öne sürerek birçok mağazasını kapatacağı ortaya çıktı. 

Zara'da çalışanlarının iddialarına dayandırılan haber soL'da bugün yayınlandı. 

soL'a konuşan işçiler, insan kaynaklarının mağazalardaki çalışanlara açıklama yaptığını, insan kaynaklarının “D” sınıfı olarak adlandırılan mağazaların yalnızca indirim ürünü satmasından kaynaklı kâr oranında düşme yaşandığının ve bu sebeple mağazalarının kapanacağının ancak çalışanların mağdur bırakılmayacağını ve iş teklifinde bulunacaklarını ilettiklerini söyledi. 

''BEZDİRME POLİTİKASI''

soL'a konuşan Zara işçisi, şu ifadeleri kullandı: “Uzun yıllardır Inditex’te çalışıyoruz. Pandemi süreci devam ederken mağazalarımızın kapanacağını öğrendik. Bizlere yapılan iş teklifleri kişiye özel hazırlanmış ve bezdirme politikaları gözetilmiş. Ulaşım sağlayamayacağımız uzaklıktaki mağazalarda görevler sunulmuş, pozisyonlarımız düşürülmüş, tam zamanlı çalışan çoğu arkadaşımıza kısmi zamanlı iş teklif sunulmuş" diyen Zara emekçisi,  "Hepimizin ödemeleri gereken kiraları, borçları ve ihtiyaçları var. Bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz, çocuklarımız var. Herhangi bir anlaşmaya yana olmadıklarını söylediler. Birkaç gün sonra teklife cevap verilmezse veya kabul edilmezse çıkarılacağımızı söylediler.''

FARKLI MAĞAZARLARDA KAPATILACAK İDDİASI

Inditex’e bağlı Bershka, Pull&Bear, Oysho ve Stradivarius markalarında da aynı sürecin yaşandığı öne sürüldü. Toplu işten çıkarmaların yapıldığı mağazalar gün gün çalışanlara iletiliyor. Açıklanan mağazalar şu şekilde; Historia AVM-Oysho, Taurus-Zara, İsfanbul-Zara, Adana Tepe-Zara. Çıkarmalar İstanbul, Ankara ve çeşitli illerde devam edecek.

Birlik Sendikası ile görüşen Zara çalışanları toplu bir şekilde dava açacaklarını duyurdular.