Zehirsiz sofralar için 16 ayrı zehri yasaklatmayı başardı

Zehirsiz sofralar için 16 ayrı zehri yasaklatmayı başardı

Zehirsiz sofralar için 16 ayrı zehri yasakla... Tarım ve Orman Bakanlığı 16 pestisit etken maddesinin yasaklanmasına karar verdi. Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı karar için “bu olumlu bir adım ve kullanılan diğer tüm pestisitlere yönelik de aynı kararın alınmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı 16 pestisit etken maddesinin yasaklanmasına karar verdi. Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı karar için “bu olumlu bir adım ve kullanılan diğer tüm pestisitlere yönelik de aynı kararın alınmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin öncülüğünde bir araya gelen Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’nın çalışmaları kamuoyunda ve karar vericiler nezdinde karşılık bulmaya devam ediyor. 100’ün üzerinde kurum ve inisiyatifinin yer aldığı Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı tarafından başlatılan Zehirsiz Kampanya için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan güzel haber geldi. Bakanlık, 16 pestisit etken maddesinin yasaklanmasına karar verdi.

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, yasaklama kararını olumlu karşılarken, insan ve çevre için zararlı diğer tarım zehirlerinin de yasaklanması ve alternatif, zehirsiz yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için gereken adımların atılmasını beklediklerini belirtti. Bunun için herkesi Zehirsiz Kampanya’ya1 destek olmaya davet etti.

YASAKLANAN TARIM ZEHİRLERİ

Zehirsiz Kampanya ile tarım zehirleri konusunda önemli bir farkındalık yarattıklarını belirten Zehirsiz Sofralar İletişim ve Kampanya Koordinatörü Turgay Özçelik, yasaklama kararının sevindirici, ama yetersiz olduğunu söyledi. Özçelik kararla ilgili şunları ekledi: “Bakanlığın bu kararı ile, Zehirsiz Kampanya’da yasaklanmasını talep ettiğimiz, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘son derece tehlikeli’, ‘yüksek seviyede tehlikeli’ ve ‘muhtemel kanserojen’ olarak belirltilen 13 etken maddeden 4’ü yasaklanmış oldu. Ayrıca yine Bakanlık tarafından 2019 yılı sonunda üniversitelerden kullanımlarının sonlandırılmasına yönelik görüş talep edilen 41 etken maddeden de 14’ü bu kararla yasaklandı. Oysa Avrupa Birliği, bu 41 etken maddeden 32’sini yasakladı, kalan 9 maddenin yasaklanmasını da gündemine aldı. Elbette tek bir zehirden kurtulmak bile sevindirici ama bizde neden sadece 14’ü yasaklandı? Geriye kalan tarım zehirleri de yasaklanacak mı? Bu konuda bir takvim var mı? Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bu konuda tatmin edici bir açıklama bekliyoruz.”

Yargı tarihinde ilk! ‘İşten bunalma davası’ açtı, 40 bin euro tazminat kazandı

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, bakanlığın üniversitelere gönderdiği listede yer alan pestisitlerin insan, doğal hayattaki diğer canlıların sağlığı ve çevresel toksisite açısından ne gibi zararlara yol açtığını araştırmış, 41 etken maddenin hem insan hem de diğer canlılar için ölümcül tehlikeler barındırdığını ortaya koymuştu.

Buğday Derneği Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, yasaklamanın yanında atılması gereken adımlara dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde AB Komisyonu 2030 yılına kadar pestisitlerin genel kullanımının ve yüksek derecede tehlikeli pestisit kullanımının %50 azaltılması, pestisitlerin agroekolojik uygulamalarla değiştirilmesi, 2030 yılına kadar AB’nin tarım arazilerinin %25’inin organik tarıma ayrılması ve nihayetinde pestisitlerin AB kentsel yeşil alanlarında da yasaklanması yönündeki kararını açıklamıştı. AB geçiş sürecinde bugüne kadar 180’in üstünde pestisit etken maddesi yasaklandı ve her gün yasaklananlara yenileri ekleniyor. Ancak mesele sadece pestisitleri yasaklamak değil mevcut tarım sisteminin sürdürülemezliğini görüp ekolojik, sağlıklı, adil ve sürdürülebilir bir tarım – gıda sistemine bir an evvel geçebilmek için AB gibi hedefleri ve yol haritasını belirlemek. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’nın hazırladığı ve bu sürece dair önerilerimizi kapsayan Zehirsiz Sofralar İçin Yol Haritası3 metnini dikkate almasını talep ediyoruz.”

ZEHİRSİZ SOFRALAR PROJESİ

Pestisitlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak ve Türkiye’deki pestisit kullanımını azaltmak için, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu V Programı kapsamında desteklenen ve PAN Europe (Avrupa Pestisit Eylem Ağı) ortaklığında yürütülen “Zehirsiz Sofralar” projemiz 1 Nisan’da başladı, 1 yıl sürdü.

Proje kapsamında 12 ay boyunca, pestisitlerin olumsuz etkileri ve pestisitlere alternatif yöntemler hakkında üretici ve tüketicilerde farkındalık yaratmayı, Türkiye ve AB’de pestisitlerle ilgili çalışan STK’lar arasında işbirliğini artırmayı ve pestisit kullanımını sınırlamak için Buğday Derneği ve Türkiye’deki STK’ların kampanyacılık ve lobicilik çalışmalarını güçlendirmeyi hedefledi.

Bu hedeflere ulaşmak için ortak amaçları olan STK ve sivil girişimleri bir araya getirerek Türkiye’de pestisitlerin kullanımını azaltmak ve alternatif tarım ve zararlılarla mücadele yöntemlerini yaygınlaştırmak için bir arada hareket etmelerini sağlayacak Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı kuruldu.

CHP kurultayına Covid-19 düzenlemesi!

"Zehirsiz sofralar için 16 ayrı zehri yasaklatmayı başardı" haberi, 10 Haziran 2020 tarihinde yazılmıştır. Yaşam kategorisi altında bulunan Zehirsiz sofralar için 16 ayrı zehri yasaklatmayı başardı haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Zehirsiz sofralar için 16 ayrı zehri yasaklatmayı başardı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Yaşam konusunda 28 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 19:10 Tahin Pekmez: Anadolu'nun Sağlık Deposu Lezzeti
 2. 19:05 Mahallede oynayan çocukların üzerine benzin dökerek yakmaya çalıştı
 3. 18:59 İstanbul'da Nisan'da Rekor: Yüzde 14,60 Artışla 1,47 Milyon Ziyaretçi
 4. 18:54 Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro "Netanyahu, bu çağın Herodes'idir"
 5. 18:45 Aghon Tayfunu: Filipinler'de Yıkıcı Etki Bıraktı
 6. 16:53 Beşiktaş'ın Kiralık Stoperi Joe Worrall, Siyah-Beyazlılara Veda Etti
 7. 16:40 MGK Toplantısında Terörle Mücadele ve Diplomatik Girişimler Ele Alınacak
 8. 16:34 Küresel Piyasalar, Fed'in Faiz İndirimi Beklentisiyle Pozitif Seyrediyor
 9. 16:30 Kuşadası’nda kumar operasyonu yapıldı! Rekor ceza!
 10. 16:21 Trump, Filistin Yanlısı Protestoları Bastırma Sözü Verdi
 11. 16:19 Ceyda Düvenci yeni sevgilisi ile ilk kez basın önüne çıktı!
 12. 15:47 Boston Celtics, NBA Doğu Konferansı'nda Zafer Kazanarak NBA Finalleri'ne Yükseldi!
 13. 15:23 Yurtiçi Kargo, Kargo Sektörünün Yeniden En İtibarlı Markası Seçildi
 14. 15:16 Fransa ve Almanya Arasında Dostluk ve Diplomasi: Macron ve Steinmeier'den Tarihi Buluşma
 15. 15:08 Hatay'da Büyük Karaçay Barajı Rekor Dolulukta: Tahliye Başladı!
 16. 15:01 Papua Yeni Gine felaketinde toprak altında kalanların sayısı 2 bini geçti
 17. 14:51 Ali Koç "Biz 102 puan alsak, rakibe 103 puan aldıracaklardı"
 18. 14:29 SYRIZA Lideri Kasselakis'ten Filistin Ziyareti: İsrail Saldırılarını Kınadı
 19. 14:16 28 Mayıs 2024 güncel Dolar ve Euro fiyatları
 20. 14:11 Binyamin Netanyahu Refah Saldırısı için 'trajik bir hata' dedi
Yaşam Haberleri