Zelenski Türkiye’deki Rus turistlerden rahatsız oldu

Zelenski Türkiye’deki Rus turistlerden rahatsız oldu

Ukrayna Lideri Vladimir Zelenski, “Türkiye bir yandan savaşta arabulucu rolü üstleniyor, diğer yandan Rus turistleri ağırlamaya hazırlanıyor” dedi. Zelenski bunun ‘çifte standart’ olduğunu iddia etti.

Euronews’in aktardığına göre; Yunan ERT televizyonuna mülakat veren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, bir gazetecinin “Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında barışçıl bir rol oynarken, ordusuyla Yunanistan’a meydan okuyor, bu çelişki değil mi?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Savaşta olduğunuz zaman, aralarında tarihten gelen düşmanlıkları olan ülkeler dahil, etrafınızdaki tüm ülkeleri bir araya getirmek için her şeyi yapmak zorundasınız. Biz bu ülkeleri kendi yanımıza çekmek için her şeyi yapmak zorundayız çünkü ortaklara ihtiyacımız var.

Aksi halde Rusya’yı yenemeyiz. Burada tamamen dürüst olacağım, biz hem Yunanistan hem de Türkiye’nin desteğini alıyoruz. Ama aynı zamanda hem Yunanistan hem de Türkiye’ye yöneltmek istediğimiz sorularımız var. Her ülkenin kendi menfaatleri var.

Aldığımız destekler için minnettarım. Tüm Yunan halkının bizi desteklemesini isteriz. Diğer taraftan Yunanistan ekonomisinin önemli bir gelirinin turizmden geldiğini biliyoruz. Rus turistler de Yunan ekonomisine uzun yıllar boyunca önemli katkı sundu.”

Aynı şey Türkiye için de geçerli. Bir yandan Türkiye, Ukrayna’yı desteklemek için arabulucu rolünü üstleniyor. Diğer yandan örneğin Rus turistler için turizm hazırlıkları yapıyor. Bunu da görüyoruz. Ben bir devlet başkanı olarak, dostane ilişkilere sahip olmak isterim. Ama bu şekilde olmaz. Bunu söylemek zorundayım. Bu meseleyi bu şekilde ele alamazsınız. Bu bir çifte standarttır. Bu adil değil. Bu nedenle Türkiye’nin dikkatini bu noktaya çekiyorum. Çünkü bir tercih yapılmalı. Siz gerçeğin tarafında mısınız, değil misiniz?”

BAHÇELİ’DEN ZELENSKİ’YE: SAYGILI BİR ÜSLUP KULLANMASI LAZIM

Türkiye’den henüz Zelenski’nin eleştirilerine resmi bir açıklama gelmedi. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş’in mezarını ziyaret ettkten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. .

Zelenski’in, açıklamalarına değinen Bahçeli, “Ukrayna-Rusya Savaşı’nda dünya ülkelerinin ortaya koymuş olduğu tavırları, duruşları dikkate aldığı zaman Zelenskiy’in Türk milletine, Türk devletine, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine çok saygılı bir üslup kullanması lazım” dedi. Bahçeli şunları dile getirdi:

“Ukrayna- Rusya savaşında dünya ülkelerinin ortaya koymuş olduğu tavırları dikkate aldığı zaman Zelenski’nin Türk milletine, devletine, Türkiye Cumhuriyeti hükumetine çok saygılı bir üslup kullanması lazım. Batının tahrikleriyle bazı ülkelerin savaşı kalıcı kılmaya yönelik çabalarıyla konuşma yapmak doğru değildir. Bugün için Rusya-Ukrayna savaşını İstanbul barış projesiyle çözmeye yönelen tek ülke Türkiye’dir ve bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanı 40’ın üzerinde devlet yöneticileriyle yapmış olduğu temaslarla bunu gerçekleştirmek istemektedir. Yakında da başaracağına inanmaktayım. Zelenski, Yunanistan’a değil de Türk milletine güvense daha iyi olur”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem