Zelenskiy: Azovstal'daki askerler ile Rus esirlerin takasına hazırız

Zelenskiy: Azovstal'daki askerler ile Rus esirlerin takasına hazırız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Mariupol'deki Azovstal Fabrikası'ndan Rusya'nın kontrolündeki şehirlere götürülen Ukraynalı askerler ile Rus savaş esirlerinin takasına hazır olduklarını bildirdi.

Zelenski, katıldığı bir televizyon kanalında, Rusya'nın ülkesine açtığı savaşı değerlendirdi. Azovstal çelik fabrikasındaki sivil ve askerlerin kurtarılması için ortak ülkelerle müzakerelerin devam ettiğini belirten Zelenski, bu kapsamda Türkiye, İsviçre, İsrail ve Fransa liderleriyle görüştüğünü aktardı.

Zelenski, Ukraynalı askerlerin Azovstal'den çekilmesinden sonra Rus savaş esirleri ile takas yapılmasını beklediklerini ve buna hazır olduklarını hatırlatarak "Onları eve getireceğiz. Sorumluluğu almış ortaklarla yapmamız gereken de bu." dedi.

Ukrayna'daki savaşı Rusya'nın başlattığına dikkati çeken elenski, savaşın sona ermesi için gayret göstereceklerini vurguladı.

Zelenski, "Zafer çok zor olacak, kanlı olacak. Zafer kesinlikle mücadele ile elde edilecek lakin (savaşın) sonu kesinlikle diplomasiyle olacak, bundan eminim." diye konuştu.

Ukrayna'nın güvenlik garantörlüğü konusuna ilişkin de Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski,  "Bugün, güvendiğimiz ortak devletlerden bir güvenlik garantörü çemberi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu projeyi onlarla birlikte geliştiriyoruz." diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya