Zidane rekorları kırmaya devam ediyor

Zidane rekorları kırmaya devam ediyor

Rafael Benitez'le yolların ayrılmasının ardından 4 Ocak 2016 tarihinde Real Madrid'in başına getirilen Zinedine Zidane, futbol otoritelerinin büyük bölümü için bir soru işaretiydi. Muhteşem futbolculuk kariyerine karşın ciddi...

Rafael Benitez'le yolların ayrılmasının ardından 4 Ocak 2016 tarihinde Real Madrid'in başına getirilen Zinedine Zidane, futbol otoritelerinin büyük bölümü için bir soru işaretiydi. Muhteşem futbolculuk kariyerine karşın ciddi bir menajerlik deneyimi olmayan Zidane'ın, Real Madrid gibi bir dünya devini idare edebileceğine şüpheyle bakılıyordu.

Ancak aradan geçen yaklaşık 1 yıllık sürede Zidane, üstündeki kuşku perdesini neredeyse tamamen dağıtmayı başardı. Öyle ki Fransız teknik adam, takımının başında çıktığı toplam 33 La Liga maçındaki karnesiyle kulüp efsanesi Miguel Munoz'u dahi geride bıraktı.

Geçtiğimiz gün Santiago Bernabeu'da konuk ettiği Sporting Gijon'u 2-1 mağlup eden Real Madrid, Zidane yönetiminde çıktığı 33. La Liga maçında toplam 86 puana ulaştı. Bu süreçte takımıyla 27 galibiyet, 5 beraberlik elde eden ve sadece 1 kez mağlup olan "Zizou", 60'lı yıllarda Real Madrid'i Avrupa'nın zirvesine taşıyan efsane teknik adam Miguel Munoz'un aynı periyottaki 84 puanını geçerek tarihi bir başarıya imza attı.

1960 ile 1972 yılları arasında Real Madrid'e tam 9 La Liga şampiyonluğu kazandırmasının yanı sıra 1960 ve 1966 yıllarında eflatun-beyazlıları Avrupa Kupası'nda şampiyonluğa taşıyan Munoz, Madrid kariyerindeki ilk 33 maçta 27 galibiyet, 3 beraberlik ve 3 mağlubiyetlik karneye sahipti.

44 yaşındaki Zidane bu başarısıyla, İspanya futboluna son dönemde damga vuran Pep Guardiola ve Jose Mourinho'yu da geçmiş durumda. Şu anda Manchester City'yi çalıştıran Guardiola, 2008 yılında menajerlik koltuğuna oturduğu Barcelona'daki ilk 33 maçında 82 puan toplamıştı. Menajerlik kariyerini Manchester United'da devam ettiren Jose Mourinho ise, 2010 yılında adım attığı Real Madrid'de ilk 33 haftayı 80 puanla kapatmıştı.

Zinedine Zidane, İspanya Ligi'ndeki bu ihtişamlı karnesine ek olarak Real Madrid'i geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi'nde de şampiyonluğa taşımayı başardı.

Spor