Ziraat Bankası, Demirören'in arazileri için İBB'ye gitmiş

Ziraat Bankası, Demirören'in arazileri için İBB'ye gitmiş

300 milyon dolar ve 1.18 milyar TL’lik krediye ilişkin devraldığı Kemer Country golf sahasının imara açılmasına yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kapısını çaldığı ortaya çıktı.

Demirören Holding'in Doğan Medya’yı satın almak için 2018’de Ziraat Bankası’ndan çektiği ve geri ödemediği iddia edilen 300 milyon dolar ve 1.18 milyar TL’lik krediye ilişkin devraldığı Kemer Country golf sahasının imara açılmasına yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kapısını çaldığı ortaya çıktı.

Ziraat Bankası’nın başvurusu ile İstanbul Eyüpsultan Göktürk Mahallesi Kemer Country’deki parsellere yönelik İBB’de imar planı çalışması başlatıldı. İBB Planlama Müdürlüğü, hazırladığı çalışmada 31 Mart 2020 tarihli ve 3341-2119 sayılı yazı ile “Göktürk Mahallesi’ne ilişkin 2003’te onaylanan nazım ve uygulama imar planlarına sadık kalınmasını” istedi. Yani söz konusu arazilerde yapılaşmanın uygun olmadığı yönünde görüş bildirdi. 

Bu gelişmenin ardından 24 Ağustos 2020’de İBB’ye bir yazı gönderen Ziraat Bankası, Bakanlığın imar planının yetki unsuru yönünden iptal edildiğini belirterek “Teknik ve kullanım hakkı yönünden dava açılmadı. Planlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı şekliyle kabul edilsin” talebinde bulundu. 

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre, Ziraat Bankası’nın Kemer Country’deki golf sahasına inşaat izni almak amacıyla yaptığı imar başvurusu, İBB Meclisi İmar Komisyonu tarafından da reddedildi. Komisyonun Ziraat Bankası’nın talebine ilişkin ret kararı 11 Kasım 2020’de yapılan İBB Meclisi’nin 2. birleşiminde okundu ve oybirliği ile kabul edildi.

Bu sebeple Ziraat Bankası'nın elinde bulunan Kemer Country’deki arazisinde sadece golf oynanabiliyor.

Ekonomi