Ziyaretçi akını Salda Gölü sahilinde derin çukurlar oluşturdu

Ziyaretçi akını Salda Gölü sahilinde derin çukurlar oluşturdu

Salda Gölü'nün çamuru cilde iyi geliyor söylentisi üzerine çok sayıda ziyaretçi gölden çamur almaya başladı. Salda Gölü'nün  'Beyaz adalar' bölümünde derin çukurlar oluştu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen ziyaretçilerin akınına uğrayan Salda Gölü'nde,  'Beyaz adalar' bölümünde derin çukurlar oluşmaya başladı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Mars'taki Jezero krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı Salda Gölü, beyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ilgi odağı olmaya devam ediyor. Türkiye'nin her bölgesinden ziyaretçi, akın akın Salda'ya geliyor. Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Salda Gölü'nü 1 Haziran'dan bu yana 250 bine yakın yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Son dönemde yoğun olarak ziyaret edilen Salda Gölü'nün sahilindeki çamurun cilde iyi geldiğinin söylenmesi üzerine 'Beyaz adalar' bölümündeki sahilde derin çukurlar oluşmaya başladı. Oluşan çukurların etrafı çevrilerek kapatıldı. Gölde görevli jandarma ekipleri, şezlong ve buna benzer malzemelerin kullanılması, çadır kurulması, ateş yakılması, şampuan, sabun gibi kozmetik ürünlerinin kullanılması, kıyıda çukur oluşturulması, çamur banyosu yapılması, gölün içinden ve kıyıdan kum ve çamur alınması ve sigara içilmesinin yasak olduğu yolunda uyarıda bulunuyor.  

Etiketler :