Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın skandal sözlerine ‘Özür yetmez, istifa et’ tepkisi

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın skandal sözlerine ‘Özür yetmez, istifa et’ tepkisi

Sağlık emekçileri hakkında skandal sözlere imza atan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, gelen tepkilerin ardından özür dilemek zorunda kaldı. Bektaş'a, "Özür yetmez istifa et" yorumları yapıldı.

Sağlık emekçileri hakkında skandal sözlere imza atan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, gelen tepkilerin ardından özür dilemek zorunda kaldı. Bektaş'a, "Özür yetmez istifa et" yorumları yapıldı.

Koronavirüsle mücadelenin en ön cephesinde yer alan sağlık emekçileri için "Her türlü tedbiri alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık" ifadelerini kullanan Zonguldak valisi Erdoğan Bektaş, gelen tepkilerin ardından özür dilemek zorunda kaldı.

Birazcık onurun varsa istifa et! Sağlık çalışanlarını suçlayan Zonguldak Valisi’nden skandal açıklamalar

Bektaş, özür açıklamasında şunları söyledi:

"17 Nisan tarihinde valilikte düzenlenen basın toplantısında ilimizle ilgili Pandemi konuları konuşulmuş, olayın geldiği aşama, alınması gerekli önlemler, yapılan çalışmalar, aksayan hususlar, olayın kökenleri ve etkenler konuşulmuş, kamuoyundaki tereddütler giderilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede sağlık çalışanlarımızın kendilerini koruyamamalarından kaynaklı husus da gündeme gelmiş bu konunun çözümü için de yapılacaklar açıklanmıştır. Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her şeye rağmen bu sıkıntılı günlerde sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz açıktır. İlimizin de bu tabloyu çok şiddetli yaşadığı ortadadır. Pandemide ülke geneli ölüm oranının, yoğun bakımdaki hasta sayısının üç katı rakamlarla ilimizde karşı karşıya kaldık. Buna rağmen bütün kamuyu seferber ederek, vatandaşımızı ciddi sınırlamalara zorlamışken, sayın Sağlık Bakanımızın açık beyanına da yansıdığı şekliyle izolasyonda % 99’uk bir başarıyı yakalayarak tabloyu neredeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamaması ile yaşanan hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır.

Konunu bu çerçevede değerlendirilmesini ilgililerden bekliyor, bu mücadeleyi sırtlayan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu görevlisi arkadaşlarıma ve STK temsilcilerimize, basın mensuplarımıza, yoksunluklara sabreden vatandaşlarıma teşekkür ediyorum."

CHP'DEN SERT TEPKİ: SAĞLIK ÇALIŞANLARINI HEDEF GÖSTERMEK ÖZÜRLE GEÇİŞTİRİLEMEZ

Bektaş'a bir tepki de CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'tan geldi. Demirtaş, "Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günden bu yana Zonguldak’ta gereken hiçbir önlemi almayan valinin kendi suçunu örtmek için sağlık çalışanlarını hedef göstermesi bir özürle geçiştirilemez. Burada bir ihmal ve dikkatsizlik varsa onun sorumlusu Zonguldak Valisidir" dedi.

Demirtaş, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın, “137 tane sağlıkçımız var. Misafirhanede onları misafir ettik. Onlardan ücret almadık. Yemek ücreti de almadık" sözlerine de "Devletin sağlaması gereken olanaklar bir lütufmuş gibi göstermeye çalışmıştır" tepkisini gösterdi.

'ÖZÜR YETMEZ İSTİFA ET'

Vali Bektaş'ın skandal sözlerine sosyal medyada "Özür yetmez, istifa et" yorumları yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika