10 bin dolar alan siyasetçi... Abdulkadir Selvi, Şentop-Soylu görüşmesini yazdı

10 bin dolar alan siyasetçi... Abdulkadir Selvi, Şentop-Soylu görüşmesini yazdı

Abdulkadir Selvi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’la İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görüşmesinin ‘sıcak bir havada’ geçtiğini yazdı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeye ilişkin bir yazı kaleme aldı. Meclis başkanlarının bakanların istifasını talep etmesi gibi bir uygullakin olmadığını hatırlatan Selvi, yazısında şunları kaydetti:

“Meclis Başkanı Şentop, Türkiye’nin en önemli hukukçularından biri. Şentop hangi yetkiye göre Soylu’nun istifasını isteyecekti? Zaten görüşmenin hiçbir yerinde de böyle bir talep yok. Tam aksine sıcak havada geçen ve ‘Sık sık görüşelim’ diye bitirilen bir görüşme. Başkanlık sisteminde ise bu yetki yine Cumhurbaşkanı’nda. Zaten Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kuruluyor. Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerinin sıralandığı Anayasa’nın 104. maddesinde, ‘Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atar ve görevlerine son verir’ deniyor.

Ne şimdiye kadarki 66 hükümet zamanında ne de AK Parti iktidarında kurulan 9 hükümette böyle bir örnek yaşanmamış. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkilerine hâkim, yetkilerini sonuna kadar kullanan güçlü bir lider. Bir bakanının istifasını kendi isteyemiyor da Meclis başkanının mı istemesini bekliyor? Bunu başta hukuk adamı olan Mustafa Şentop kabul etmez ayrıca Erdoğan gibi güçlü bir lider yetkisini kimseyle paylaşmaz.

Görüşmenin içeriğine ilişkin olarak kulislerin nabzını tutmaya çalıştım.

Her iki taraf görüşmenin sıcak bir havada gerçekleştiğini teyit ediyor. Meclis Başkanı Şentop, İçişleri Bakanı Soylu’yu makam katında karşılamış. Bir buçuk saat süren sıcak bir görüşmenin ardından Şentop konuğunu dış kapıya kadar uğurlamış. Bir buçuk saat süren görüşmede ülke gündemindeki konular konuşulmuş. Soylu yanıtını yazılı olarak sunmuş. Soylu’nun mektubunda 10 bin dolar alan siyasetçi iddiasının yargıya taşındığına yer verilmiş.

Görüşmenin sonunda ise Şentop ile Soylu daha sık görüşme kararı almışlar.”