100 milyon insan koronavirüs pandemisi sebebiyle aşırı yoksullaştı

100 milyon insan koronavirüs pandemisi sebebiyle aşırı yoksullaştı

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Covid-19 krizinin 100 milyon insanı aşırı yoksulluğa sürüklemiş olabileceğini söyledi. Salgının devam etmesi üzerine bu sayının artabileceğine dikkat çeken Malpass, alacaklı ülkeler borçlu ülkelere yardım etmeli dedi

 

Malpass, koronavirüs salgını nedeniyle 70 ila 100 milyon kişinin aşırı yoksullaştığı tahmininde bulunarak salgının devam etmesi halinde bu sayının artabileceğini söyledi.

Dünya Bankası, daha önce söz konusu salgının 60 milyon kişiyi aşırı yoksulluğun pençesine düşürdüğü tahmininde bulunmuştu.

Başkan Malpass, durumun alacaklı ülkelerin yoksul ülkelerin borçlarında indirim yapmasını zorunlu hale getirdiğini ifade etti.

Borçlara ilişki kırılganlığın yüksek seviyede olduğunu belirten Malpass, borçlu ülkelerin yeni yatırımcılar çekebilmek için tünelin ucundaki ışığı görmeleri gerektiğini söyledi.

G20 ülkeleri, en yoksul ülkelerin borç ödemelerinin yıl sonuna kadar askıya alındığını duyurmuştu. Bununla birlikte sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Dünya Bankası da bu süreyi 2021'e kadar uzatma çağrısı yapıyor.