16 AKP’li il ve ilçe başkanı görevden alındı

16 AKP’li il ve ilçe başkanı görevden alındı

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şirketlerde görev alan 16 AKP’li ilçe başkanının yönetim kurulu üyeliklerine son verdiğini açıkladı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “AKP’li siyasi kadroların, arpalığa dönüştürüp yönetim kurulu üyeliklerine çöktüğü için doğru-dürüst yönetilmeyen belediye şirketlerinin 2020’yi çok büyük zararlarla kapattığını” açıklamıştı. Karaca, Burulaş’ın 213 milyon lira, Bursa Jeotermal A.Ş.’nin 9,9 milyon lira, Burfaş’ın ise 5.4 milyon lira zararda olduğunu bildirmişti.

Karaca, 213 milyon lira zarar eden Burulaş’ın yönetici listesini paylaştı. Karaca, Belediye Başkanı Aktaş’ın; Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa’ya her gelişinde BursaRay ve belediye otobüslerini bedava yaptığını, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ücretsiz ulaşım taleplerine ise “Ormancılık Günü’nde de ulaşımı parasız mı yapalım?” karşılığını verdiğini aktardı.

”AKP’Lİ SİYASİLERİ SESSİZ SEDASIZ TEMİZLEMEK ZORUNDA KALDI”
CHP İl Başkanı Karaca’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Belediye şirketlerinin kar amacı gütmemesini doğru buluyorum. Ancak Burulaş örneğinde olduğu gibi, 213 milyon lira gibi devasa zarar ettirilmemesi de gerekiyor. 2020’nin kasım ayı başında, AKP’nin 17 ilçe başkanından 16’sının, AKP’li bazı il başkan yardımcıları ile MHP’li il yöneticilerinin Bursa Büyükşehir Belediye iştiraki şirketlerin yönetim kurullarına alınmasını eleştirmiş ve listeyi kamuoyu ile paylaşmıştım. Bu açıklamamıza cevap veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş belediye meclisi oturumunda, hakkı huzur bedellerini arpalık olarak nitelemenin ahlak dışı bir hareket olduğunu öne sürmüştü.

Yani belediye şirketlerinin zararda olduğunu ortaya koyup, doğru yönetilmediğini, arpalığa dönüştüğünü söylemek ahlaksızlıkmış. Geldiğimiz noktada bakıyoruz ki, Alinur Aktaş’ın ayakları yere basmış.

Eleştirilerimiz nedeniyle bizi ahlaksızlıkla suçlarken, belediye şirketlerine çöken AKP’li siyasileri de sessiz sedasız temizlemek zorunda kalmıştır. Madem ahlak dışı bir eleştiriydi bizimki, neden virgülüne kadar gereğini yaptın?

”16 İLÇE BAŞKANI UZAKLAŞTIRILDI”

2021’in ilk yarısında genel kurullarını yapan şirketlerdeki 16 Adalet ve Kalkınma Partisi ilçe başkanı ile 8 Adalet ve Kalkınma Partisi il yönetim kurulu üyesinin şirketlerle ilgisi kesildi. Doğru olan budur. Parti il yönetim kurulu üyeleri veya ilçe başkanlarının belediye başkanı tarafından maaşa bağlandığı bir tablo, doğru bir tablo olamaz.

AKP’liler yönetimlerden ayrıldı lakin MHP’li birkaç siyasi devam ediyor. Milliyetçi Hareket Partisi üst yönetimi bu tabloya nasıl katlanıyor, bunu da anlayamıyoruz. Şirket yönetimlerine getirilen yeni isimlerin parti yöneticisi olmadıklarını, genellikle meclis üyesi olduklarını görüyoruz. Bu da doğru bir adımdır.

UZAKLAŞTIRILANLARIN LİSTESİ

Birçoğu zarar eden belediye şirketlerinde, liyakat kesinlikle ön plana alınmalıdır. İlk etapta belediye iştiraki şirketlerden uzaklaştırılanlar arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucusu İl Başkan Yardımcısı Embiya Akkuş, il yöneticileri Osman Şahin, Tuncay Kiraz, Gökhan Yıldız, Sinan Kahraman, Hüseyin Ömer Aybar, İdris Berkcan, Gülten Doğrul, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse, Adalet ve Kalkınma Partisi Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay, Nilüfer İlçe Başkanı Eşref Kurem, Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Şamil Yiğit, Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, Kestel İlçe Başkanı Sinan Aktaş, Büyükorhan İlçe Başkanı Kamil Turhan, İznik İlçe Başkanı Halil İbrahim Gökbulut, Harmancık İlçe Başkanı Yakup Bayram, Keles İlçe Başkanı Özcan Yeni, Adalet ve Kalkınma Partisi Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez, Adalet ve Kalkınma Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Ufuk Ay, Adalet ve Kalkınma Partisi Gürsu İlçe Başkanı Zekeriya Hacıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, Adalet ve Kalkınma Partisi Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Murat Hallaçoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Orhaneli İlçe Başkanı Ramazan Turhan, Adalet ve Kalkınma Partisi Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Kadın Kolları Koordinatörü Ayşegül Seyran bulunuyor.

AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından maaşa bağlanan Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı Tarkan Gani ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Aydın ise BESAŞ yönetiminde göreve devam ettiğini biliyoruz.”

Etiketler :