16 yaşındaki genç kız Fransa'da terör saldırısı hazırlığı yaparken yakalandı

16 yaşındaki genç kız Fransa'da terör saldırısı hazırlığı yaparken yakalandı

Yapılan baskında, IŞİD'in Paris ve Brüksel saldırılarında kullandığı türden patlayıcılar ve patlayıcı üretimi yapılan bir laboratuvarın bulunduğu açıklandı.Evde ele geçirilen kimyevi maddelerin intihar saldırısı hazırlığı...

Yapılan baskında, IŞİD'in Paris ve Brüksel saldırılarında kullandığı türden patlayıcılar ve patlayıcı üretimi yapılan bir laboratuvarın bulunduğu açıklandı.

Evde ele geçirilen kimyevi maddelerin intihar saldırısı hazırlığı şüphesi doğurduğuna değinen güvenlik kaynakları, 4 kişinin "saldırı hazırlığı içerisinde olan kişiler" kapsamına alındığını belirtti. Yakalanan kişilerden birinin fazla miktarda aseton satın alması sonrası harekete geçildiği kaydedildi.

YAKALANANLARDAN BİRİ 16 YAŞINDAKİ GENÇ KIZ

Olayı ''yeni bir terör saldırısının önlendiği' şeklinde duyuran Fransız basınındaki haberlerde, uzun süredir takip edilen bir kişinin yakalanması amacıyla düzenlenen baskında yakalananlardan biri 16 yaşında bir genç kız olduğu belirtildi. Genç kızın bir süredir sosyal medya üzerinden takibe alındığı ve Suriye'ye gitmek üzere olduğu bildirildi. 16, 20, 26 ve 33 yaşlarındaki 4 kişinin sorguları devam ediyor.

Fransa'da 2015 ve 2016 yıllarında meydana gelen terör saldırıları sonrası güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmıştı. Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, "Terör saldırısı riski devam ediyor. Tehdit var oldukça alınan önlemler ve mücadele devam edecek" ifadelerini kullanmıştı.