22 yıldır tutuklu bulunan İlhan Çomak davasında müebbet kararı!

22 yıldır tutuklu bulunan İlhan Çomak davasında müebbet kararı!

22 yıldır tutuklu olan şair İlhan Çomak hakkında karar açıklandı. Mahkeme İlhan Çomak davasında 'müebbet hapise' hükmedilen eski hükmü onadı. Karar sonrası adliye koridorlarından protesto sloganları yükseldi. İlhan Çomak'ın...

22 yıldır tutuklu olan şair İlhan Çomak hakkında karar açıklandı. Mahkeme İlhan Çomak davasında 'müebbet hapise' hükmedilen eski hükmü onadı. Karar sonrası adliye koridorlarından protesto sloganları yükseldi. İlhan Çomak'ın ailesi ve sevenleri büyük üzüntü yaşarken, Çomak'ın babası "Adaletiniz batsın" diyerek karara isyan etti. 

1994 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken, 'Örgüt adına orman yakma' ve 'Bölücü faaliyette bulunma' iddiasıyla tutuklanan ve 22 yıldır cezaevinde bulunan şair İlhan Çomak, yeniden yargılama hakkı kapsamında 28 Eylül Çarşamba günü İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir kez daha hâkim karşısına çıkmış, dava bugüne ertelenmişti. 

"MÜEBBET HAPİS" HÜKMÜNE ONAY

22 yıldır tutuklu olan şair İlhan Çomak’ın, yeniden yargılandığı davanın bugünkü duruşmasından karar çıktı. Mahkeme heyeti, "müebbet hapis" hükmü veren eski kararı onadı.

İLHAN ÇOMAK DAVAYA GETİRİLMEDİ

22 yıldır tutuklu olan İlhan Çomak, duruşamaya getirilmedi, SEGBİS ile bağlandı. İlhan Çomak'ın avukatları esas hakkında savunmalarını sundu. İlhan Çomak'ın avukatları esas hakkında savunmalarında  "Savunmada şöyle denildi: 22 yıllık adalet arayışımız devam ediyor. 22 yıl önce doğan Kürt çocukları bugün burada İlhan'ın avukatlığını yapıyorlar. Yeniden yapılan yargılamalar eskisinden tamamen bağımsız olmalı ancak heyetiniz bu ilkeye bağlı kalmadı. Mahkemeniz tarafsız ve bağımsız bir mahkeme değildir ve adil bir yargılama yapmadı. 5000 bine yakın hakim savcı tutuklandı yargılanıyor siz de tarafsız değilsiniz biz size de güvenmiyoruz. Gerçek adalet mücadelemiz bu mahkemeleri aşar" dedi.

_20.jpg

AVUKATLARA SÖZ VERİLMEDİ

Mahkeme heyeti 3 Avukatın savunması bittikten sonra savunma yapacak diğer avukatlara söz vermeyerek karar için duruşmaya 15 dakika ara verdi. Avukatlar, "Siz sömürge mahkemelerisiniz, karar da sömürge hukukuna göre verilecek!" diyerek salondan ayrıldılar.

_13.jpg
İlhan Çomak'ın ailesi ve sevenleri büyük üzüntü yaşarken, "Adaletiniz batsın" diyerek karara isyan etti.

İlhan Çomak kimdir?

Şair İlhan Çomak, 1973 yılında Bingöl Karlıova’da doğdu. Yaşamı, yakın zamanda gösterime girecek ''Gönderen: İlhan Sami Çomak’ isimli belgesele konu olan Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yatan Çomak, Gitmeler Çiçek Kurusu, Açık Deniz, Günaydın Yeryüzü ve Kedilerin Yazdığı İlahi isimli dört şiir kitabının yazarıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem