220 milyon dolarlık Bitcoin cüzdanının şifresini unuttu

220 milyon dolarlık Bitcoin cüzdanının şifresini unuttu

San Francisco'da yaşayan Alman yazılımcı Stefan Thomas, içinde 220 milyon dolarlık Bitcoin olan hesabının şifresini unuttu.

Alman yazılımcının şifresini doğru hatırlaması için son iki hakkı kaldı. Thomas eğer tahmin haklarını yanlış kullanırsa 220 milyon dolarını kaybedecek.

Thomas, 10 yıl önce 'Bitcoin Nedir?' adlı animasyonlu video hazırlayarak karşılığında tanesi ortalama 4 dolardan 7 bin 2 Bitcoin kazandı. 

Thomas, son bir yılda Bitcoin'in yüzde 340 değerlenmesi ve şu sıralar bir Bitcoin'in 40 binli dolar civarına ulaşması ile milyoner oldu ancak şifreni hatırlamadığı için kazancına ulaşamıyor. 

Bu hafta New York Times’a konuşan Thomas, şifresini unuttuğunu ve yaptığı sekiz denemenin ardından hard diskinde yer alan elektronik cüzdanına erişebilmek için sadece iki şifre hakkı kaldığını belirtti.

En yaygın olarak kullandığı sekiz şifre kombinasyonunu deneyen ancak sonuca ulaşamayan Tomas, "Yatağa uzanıp düşündüm, sonra yeni bir stratejiyle bilgisayarın başına gittim, işe yaramadı ve yine çaresiz kaldım" dedi.

Thomas Twitter'dan yaptığı açıklamada ise "Acı verici bir anı. Umarım başkaları benim hatalarımdan ders çıkarabilir. Hala çalıştıklarından emin olmak için yedeklerinizi düzenli olarak test edin. Bir parça öngörü, on yıllık pişmanlığı engelleyebilirdi" dedi.  
cd2a9374-a6ae-4157-8efd-488b117f19e5.jpeg
Thomas bu iki hakkında da doğru şifreyi giremezse 220 milyon dolar değerindeki kripto parayı kaybedecek. 

Ekonomi