3D yazıcıda üretilen, tamamen yeniden kullanılabilir Terran R roketi tanıtıldı

3D yazıcıda üretilen, tamamen yeniden kullanılabilir Terran R roketi tanıtıldı

Relativity Space şirketi, üç boyutlu yazıcılar kullanarak ürettiği ve tamamen yeniden kullanılabilir olan Terran R roketini tanıttı.

Roket, 216 fit uzunluğunda ve her şey yolunda giderse 2024'te uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Güney Kaliforniyalı Relativity Space girişiminin bugün (8 Haziran) tanıttığı roket, uzay teknolojilerinde önemli bir aşama.

Relativity Space'de mühendislik ve üretimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Zach Dunn açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Terran R, roket inovasyonu ve tasarımının en ileri noktasındadır. Tamamen yeniden kullanılabilir ve tamamen 3D baskılı Terran R, büyük uydu takımyıldızı endüstrisindeki müşterilerin gelişen ihtiyaçlarına hizmet etmek için çok uygun olacak ve aynı zamanda insanlığın endüstriyel üssünü Dünya dışında inşa etme misyonumuza ulaşma yolunda önemli bir sıçramayı temsil edecek."

Terran R, Relativity Space'in bu yıl içinde uçmaya başlamasını beklediği, harcanabilir bir roket olan iki aşamalı Terran 1'den güç ve performans açısından çok daha ileride. Şirket, bu yıl Terran 1'e yük yerleştirmek için dokuz farklı müşteriyle sözleşme imzaladı.

Terran R roketinde sıvı oksijen ve metan yakan motorlar da dâhil olmak üzere tüm parçaların üretiminde üç boyutlu yazıcılar kullanıldı. Bu sayede şirket, rakiplerininkinden 100 kat daha az parçaya sahip roket üretebildi. Roketin inşası 60 günden kısa sürdü.

Roketin bir başka yeniliği de tamamen yeniden kullanılabilir olması. Yani, birinci ve ikinci aşamalar ile yük kaplaması yeniden kullanılabilir olacak.

Kaynak:Space.com

Bilim Teknoloji