4 gazeteci Karabağ'da ateş altında kaldı, yaralıların durumu ağır

4 gazeteci Karabağ'da ateş altında kaldı, yaralıların durumu ağır

Azerbaycan ile Ermenistan güçlerinin çatıştığı Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan jetlerinin bombardımanı sonucu 4 gazeteci ateş altında kaldı. Yaralananlar arasında bulunan Le Monde gazetesi muhabiri Allan Kaval’ın durumunun ciddi olduğu açıklandı.

Azerbaycan ile Ermenistan güçlerinin çatıştığı Dağlık Karabağ bölgesinde 4 gazeteci ateş altında kaldı. Bombardıman sırasında 3 gazeteci yaralandı; yaralanan gazeteciler arasında bulunan Le Monde muhabiri Allan Kaval'ın durumu ise ciddiyetini koruyor.

Azerbaycan ile Ermenistan güçlerinin çatıştığı Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan jetlerinin bombardımanı sonucu 4 gazeteci ateş altında kaldı. Yaralananlar arasında bulunan Le Monde gazetesi muhabiri Allan Kaval’ın durumunun ciddi olduğu açıklandı. Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre Ermenistan Başbakanlık Enformasyon ve Halkla İlişkiler Merkezi Direktörü Ovannes Movsisyan, resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’ın Martuni kentinde Fransız Le Monde gazetesi  muhabirlerinin ateş altında kaldığını ve iki kişinin yaralandığını belirtti. The Times gazetesine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emri ile bölgeye bir ambulans jet gönderilirken Movsisyan, Armeniya televizyonunda çalışan bir kameramanın da yaralandığını belirtti. Armeniya televizyonunda çalışan gazeteci Aram Grigoryan'ın da yara aldığını, fakat durumunun iyi olduğunu söyleyen Movsisyan, Karabağ’da yaralanan tüm gazetecilerin aynı ekipte olduklarını ve resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’ın Martuni kentinde çalıştıklarını anlattı. Öte yandan Rusya’da yayın yapan Dojd televizyonu muhabiri Dmitriy Yelovskiy’in de Martuni’de ateş altında kaldığı bildirildi. Dojd televizyonunda yayınlanan habere göre Yelovskiy yara almadı ve şu anda sığınakta bulunuyor.

'ERMENİSTAN GAZETECİLERİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA TAAHÜDÜNÜ YERİNE GETİRMİYOR'

Konuya ilişkin Azerbaycan'dan da açıklama geldi. Gazetecilerin yaralanmasından Ermenistan'ı sorumlu tutan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: " Yabancı gazetecileri kendi amaçları için kullanan Ermeni yetkililer, bu kişilerin tehlikeli bölgede güvenliklerinin sağlanması ile ilgili taahhütlerini yerine getirmedi. Yabancı gazetecilerin yaşadığı olay, Ermeni hükümetinin gazetecilerin güvenliğini sağlama taahhütlerini göz ardı ettiğini ve onları propaganda amacıyla kullandığını açıkça gösteriyor. Bu nedenle yabancı gazetecileri, işgal altındaki Dağlık Karabağ ve ona bitişen Azerbaycan'ın bölgelerine yapacakları ziyaretler konusunda Azerbaycan tarafının rızasını almaya çağırıyoruz”

Politika