41 yıldır aydınlatılamayan cinayet! Ümit Kaftancıoğlu anılıyor

41 yıldır aydınlatılamayan cinayet! Ümit Kaftancıoğlu anılıyor

41 yıl önce evinin önünde katledilen gazeteci Ümit Kaftancıoğlu ölüm yıl dönümünde anılıyor.

TRT İstanbul Radyosu prodüktörlüğü ve Yazar  yapan gazeteci Ümit Kaftancıoğlu,11 Nisan 1980 günü evinden işe gitmek için çıktığında çapraz ateşle öldürüldü.

Cinayetin faili olarak gösterilen ve "Kaftancıoğlu solcu olduğu için öldürdü" diyen Ahmet Mustafa Kıvılcım ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı ancak dört yıl yatıp çıktı. Cinayetin gerçek failleri 41 yıldır bulunamazken Ümit Kaftancıoğlu ölüm yıl dönümünde anıldı.

ÜMİT KAFTANCIOĞLU KİMDİR?

u-kaftancioglu.jpg

Ümit Kaftancıoğlu, 1935 yılında Ardahan'ın Hanak ilçesinin Koyunpınarı (Saskara) köyünde dünyaya geldi. İlkokulu bitirdikten sonra köy çocuklarına açık tek kapı olan Köy Enstitüsü’ne girmek için yıllarca uğraştı, Cılavuz Köy Enstitüsü’ne girdi. Kaftancıoğlu, Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul öğretmeni olarak görevine başladı. Daha sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirip bir süre Rize’nin Pazar ilçesinde Türkçe öğretmenliği yaptı. Yedek Subay olarak görev yaptığı askerlik dönüşü, TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Köy Yayınları bölümünde göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu'nda "Av Bizim Avlak Bizim", "Dilden Dile" ve “Yurdun Dört Bucağından” gibi programlarla halk kültürünü, halk âşıklarını, halkın eksiğini ve sıkıntılarını mikrofona taşıdı. "Gerçek edebiyatın halkın ağzında, dilinde olduğunu bilmeliyiz. Halkın sözlü edebiyatını yazıya geçirecek, değerlendirecek olanlar da halk çocuklarıdır." diyen Kaftancıoğlu, Anadolu'yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. "Evreşe Yolları Dar" ve "Yüksek Yüksek Tepeler Ev Kurmasınlar" türküleri Kaftancıoğlu'nun derlemeleri arasındadır. Radyo programcılığı yanında edebiyat dünyasında da adını duyuran Kaftancıoğlu, "Dönemeç"le (Öykü) TRT Büyük Ödülü birincilik (1970) ve "Hakullah"la (Röportaj) Milliyet Gazetesi Karacan Ödülü birinciliği (1972) aldı. 11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde öldürüldü.

ESERLERİ

GENEL