5 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunan eski AK Parti Gençlik Kolları Başkanı beraat etti

5 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunan eski AK Parti Gençlik Kolları Başkanı beraat etti

5 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunan eski... İzmir’de yaşayan ve 5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği adli tıp raporlarıyla kanıtlanan eski Adalet ve Kalkınma Partisi Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt, tutuksuz yargılandığı davada beraat etti.

Beraat kararını değerlendiren avukat Barış Özbay, "Sanığın geçmişteki siyasi etkinliği ve mahkemenin bunca delile, savcılık mütalaasına karşın böylesine mesnetsiz bir karar vermesi bizi gerçek anlamda kaygılandırdı" dedi. Anne ise " Öz oğluna tecavüz eden adam alkışlarla karşılandı" diyerek tepki gösterdi.

Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkın'ın haberine göre; İzmir’de yaşayan, 2 ve 5 yaşlarında iki erkek çocuk sahibi eski Adalet ve Kalkınma Partisi Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt'ın öz çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu adli tıp raporlarıyla kanıtlanmıştı. Geçen sene şahıs hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve Selçuk Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştı. Tutuklanmasını gündeme getirdiğimiz haberimize de erişim engeli getirilmiş ve daha sonra yurtdışı yasağı ile 'hiçbir gerekçe gösterilmeden' şartlı tahliyesi gerçekleşmişti. 

Pazartesi günü İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında  "yargılamaya konu eylemde suç sabit görülmediğinden" beraatine karar verildi. Gerekçeli kararın açıklanması ise sonraya bırakıldı.

Savcılık mütalaasında, sanık Refik Yakıt'ın olay tarihi itibarıyla 5 yaşında olan oğlunu boşanma aşamasında olduğu eşi N.Y'den görüşme günü olduğu için alarak evine götürdüğü ve evde oyun oynama bahanesiyle çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçunu işlemiş olduğu iddia, müşteki beyanı, mağdur beyanları, tanık anlatımları, adli raporlar, ATK raporları, diğer uzman raporları, CD'ler, nüfus kayıtları ve tüm dosya kapsamından anlaşılmış olmakla, sanığın eylemine uyan suçlardan cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada ayrıca, sanığın işlemiş olduğu suçun vasıf ve mahiyeti, katalog suçlar arasında yer alması, toplumda infial yaratan suçlar arasında yer alması, somut olgu ve delillerin mevcut olması, pedofili suçlarıyla mücadele gayesi gibi hususlar hep birlikte değerlendirilerek sanığın hükümle birlikte tutuklanmasına; ayrıca daha önceki çocuğun cinsel istismarına yönelik olaylara dair sanık hakkında daha önceden Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilmiş olan soruşturma dosyasına ilişkin KYOK kararının kaldırılması için Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirimde bulunulmasına karar verilmesi istendi.  Ancak hakim tüm bu delillere karşın Refik Yakıt'ın beraatine karar verdi.

"Mahkeme tüm delilleri yok saydı"

Mahkemenin beraat kararını Cumhuriyet'e değerlendiren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatı Barış Özbay,"Mahkeme, bu kadar delil, anlatım, bilimsel, teknik ve hastane görüşü olmasına rağmen tüm bu hukuki bilimsel gerçeklikleri, delilleri yok saydı" dedi.

"Sanığın geçmişteki siyasi etkinliği"

Suçun sabit olmadığı değerlendirilmesi ve beraat kararının verilmesiyle hukukun ayaklar altına alındığı, görmezden gelinerek yok sayıldığını belirten Özbay, "Biz bu verilen kararın kesinlikle adaleti ve hukuku tescil etmediği kanaatindeyiz. Sanığın geçmişteki siyasi etkinliği ve mahkemenin bunca delile ve savcılık mütalaasına karşın böylesine mesnetsiz bir karar vermesi bizi gerçek anlamda kaygılandırdı. İstinaf Mahkemesi'ne başvurumuzu gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na dilekçe yazan Özbay, sanığın atılı suçu işlediği sabit görüldüğünden yasada yer alan en yüksek hadden, herhangi bir takdiri indirim almadan cezalandırılmasını talep etti. Yan hatta asıl delillerin bulunduğunun belirtildiği dilekçede, gerek maku hastaneleri gerekse özel kliniklerde aldırılan raporlar mağdur küçüğün cinsel istismara maruz kaldığını defaatle tespit edildiğini belirtildi. 

"Öz oğluna tecavüz eden adam alkışlarla karşılandı"

Beraat kararı sonrası Cumhuriyet'e açıklamalarda bulunan anne N.Y. ise "Mahkemede son söz olarak 'ben adalete güveniyorum çünkü bizim buradan başka gidecek kapımız yok dedim' lakin çıkan karara anlam veremedim. Nasıl oldu, niçin oldu, araya kimi soktular, kaç para verdiler bunlar sürekli konuşuldu. Gerekçeli kararı olmadan beraat kararı verildi. Öz oğluna tecavüz eden adam alkışlarla karşılandı. Adalet bizden yana gitmiyor. Mahkeme kararını gördükten sonra ne yapacağımı şaşırdım" dedi.

"Benim oğlumu neden kurban ediyorlar"

Korku ve tedirginlik içerisinde olduğunu söyleyen anne, "İki çocukla nereye sığınacağımı, ne yapacağımı bilemiyorum. Devletin hangi kurumuna gideceğimi bilemiyorum. Ağır cezadan üst makam ne var? Koruma tedbirleri varken dahi kadınlar öldürülüyor. Ölüm mü bizim payımıza düşen? Benim oğlumu neden kurban ediyorlar? İstinafa gideceğim, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gidip hakkımı arayacağım" diye konuştu.

Ne olmuştu?

İzmir’de babası tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı yönünde hakkında uzman psikolog raporu bulunan 5 yaşındaki çocuk ile 3 yaşındaki kardeşinin velayeti mahkemece babaya verilmişti.

İstismar soruşturmasını yürüten savcıyla boşanma davasına bakan hakimin evli olduğu ortaya çıkmıştı.

Anne ise çocuklarını yanına alarak şehir değiştirmek ve eski Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları Başkanı da olan babadan çocuklarını gizlemek zorunda kalmıştı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, annenin davasını üstlenmiş ve dernek avukatlarının mücadelesi sonucu Refik Yakıt hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Yakıt, haziran ayında İzmir’de yakalanarak tutuklanmıştı.

Refik Yakıt'ın tutuklandığını gündeme getirdiğimiz haberimize erişim engeli getirilmişti. Daha sonra hakim karşısına çıkan Refik Yakıt, yurt dışı yasağı ile 'hiçbir gerekçe gösterilmeden' şartlı şekilde tahliye edilmişti. Çocukların velayeti de anneye verilmişti. 

1039393-2.jpg

"5 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunan eski AK Parti Gençlik Kolları Başkanı beraat etti" haberi, 09 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 09 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Yargı kategorisi altında bulunan 5 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunan eski AK Parti Gençlik Kolları Başkanı beraat etti haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. 5 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunan eski AK Parti Gençlik Kolları Başkanı beraat etti 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Yargı konusunda 26 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 20:39 Uzmanlar açıkladı: 'Yapay zeka insanların neslinin tükenmesine yol açabilir'
 2. 20:37 Bayram ikramiyelerinde gelişme: Emekliler e-Devlet'e bakınca anladı
 3. 20:35 Bilim insanları açıkladı: Öfkelenince ilk 40 dakika kalp krizi riski yükseliyor!
 4. 20:33 Uzun süre bilgisayar ekranına bakanlar: Uzmanlar uyardı!
 5. 20:31 Dünya'nın sonu mu geliyor?
 6. 20:30 Uzman isim uyardı: Her şey Temmuz ayını işaret ediyor!
 7. 20:27 Bir tanesini yutmak bile bakın neye iyi geliyormuş
 8. 20:25 Çocukların resimleri bize neler anlatıyor?
 9. 20:24 Yeşil pasaport isteyen meslek gruplarının sayısı artıyor
 10. 20:22 Merkez Bankası açıkladı: Dolarda yıllar sonra bir ilk yaşandı!
 11. 20:19 Çileğin mideyi tahriş etme potansiyeli var mı?
 12. 20:18 Şampuanınızın içine 2 kaşık ekleyin ve sonucu izleyin!
 13. 20:12 Beşiktaş yöneticilerinden sürpriz hamle: Stadı terk ettiler!
 14. 20:07 Elektrikli mi, benzinli mi? Otomobil seçiminde doğru kararı vermek isteyenler için ipuçları
 15. 20:07 1 milyon 750 bin TL'ye süper lüks bir sıfır otomobil fırsatı! Kaçırılmaması gereken bir fırsat
 16. 20:07 Ünlü ekonomist asgari ücrete yakında zam yapılacağını belirtti: 'Masada 4-5 çalışma var'
 17. 20:03 Türkiye'deki ünlü bir mobilya şirketi iflas etti
 18. 19:57 İnsan Beynindeki Gizemli Küçülme: Dil mi, İklim mi?
 19. 19:45 Bir Meslek Grubundan Daha "Yeşil Pasaport" Talebi!
 20. 19:37 Fenerbahçe taraftarının tribündeki hareketi şok etti! Ritüel!
Yargı Haberleri