5 yıldır tamamlanmadı, Erdoğan için 2 güne yetiştirilmeye çalışılıyor

5 yıldır tamamlanmadı, Erdoğan için 2 güne yetiştirilmeye çalışılıyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürdürdüğü yerel seçim mitinglerine, yarın ‘ana-baba ocağım’ dediği Rize’de devam edecek. Erdoğan'ın miting yapacağı ve 5 yıldır yapımı süren 15 Temmuz Demokrasi...

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürdürdüğü yerel seçim mitinglerine, yarın ‘ana-baba ocağım’ dediği Rize’de devam edecek. Erdoğan'ın miting yapacağı ve 5 yıldır yapımı süren 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda ise çalışmaların yarına kadar bitirilmesi planlanıyor.

Cumhuriyet'ten Ömer Şan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, aynı zamanda Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü olan 2 Mart Cumartesi günü (yarın) Rize’de yapacağı seçim mitinginin, 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nda yapılacağı bildirildi.

Meydanda yaklaşık 5 yıldır planlanan ve yapımı hala tamamlanamayan düzenleme ve inşaat çalışmalarının son 3 günde tamamlanması planlandı.

Tepkilere rağmen kaldırılarak Rize Valiliği önündeki tören alanına konulan Atatürk Anıtı’nın, meydandaki yerine ise henüz içeriği belli olmayan, ‘dikilitaş’ şeklindeki bir başka anıt yerleştirildi.

Erdoğan’ın miting gününün belirlendiği geçen hafta sonundan itibaren çalışmalara başlayan AKP Rize İl Örgütü, mitingin meydanda yapılması kararıyla çalışmalara hız verdi.

Altı boşaltılarak çıkartılan ve otopark olarak kullanılması planlanan alanın üst zemin betonlarının yeni söküldüğüne dikkat çeken uzmanlar, miting sırasında alana toplanacak olan binlerce insanın tehlike yaşayabileceğine işaret etti.

Alanda, 2014 yılı içerisinde çalışmalar başlatılmış ve 2015’te ‘Atatürk Anıtı’nın kaldırılacağı’ tartışmaları altında ihalesi yapılmıştı.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin, 9 milyon 438 bin liraya mal olacak projenin yapımını üstlenmesiyle yapım çalışmaları başlatılan alanın alt kısmında deniz seviyesi nedeniyle sıkıntılar yaşanmış, 2 ayrı ihale daha yapılarak, zeminin sağlamlaştırılması yoluna gidilmişti.

Yapımına 31 Mayıs 2015’te meydanda bulunan Emniyet Müdürlüğü ek binasının yıkımı ile başlanan ve 2 etap halinde 2 yılda tamamlanacağı açıklanan projede zeminden su çıkması ve hafriyat çalışması sonrasında dikilen 20 metre uzunluğundaki fore kazıklarda kayma olduğu gerekçesiyle çalışmalara ara verilmişti.

İki kez proje değişikliğine gidilen projenin tek kat ve 300 araç kapasiteli otoparkı, 2 katlı ve 600 araç kapasiteli olarak düzenlenmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika