50 milyon liralık dev vurgun: İş insanını 6 ay boyunca dolandırdılar

50 milyon liralık dev vurgun: İş insanını 6 ay boyunca dolandırdılar

Şanlıurfalı ‘alo çetesi’, 52 yaşındaki ihracatçı Nevra K.’den 6 ay boyunca ‘terör operasyonu’ yalanını sürdürerek toplam 50 milyon lira aldı.

Nevra K. iki kez 10’ar milyon lira nakit verdiği çetenin baskısıyla Teşvikiye’deki dairesini satıp 30 milyon lira daha ödedi. İş insanı, dolandırıldığını çete üyeleri kendisiyle bağlantıyı kesince anladı.

Telefon dolandırıcılarının son kurbanları İstanbul’da yaşayan ihracatçı Nevra K. ve mühendis Ceren A. oldu. Geçen yıl Aralık ayında Ceren A.’yı arayan bir kişi, polis olduğunu söyleyerek, "Kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçti. Malvarlıklarınıza el koyacaklar. Tüm malvarlıklarınızı satıp paralarını bize verin. Parayı vermezseniz sizi de gözaltına alacağız" dedi.

Hürriyet'in haberine göre; kendini polis olarak tanıtan şahısların hedefi ihracatçılık yapan Nevra K. (52) oldu. Çete üyesi sözde polis, aynı taktikle Nevra K.’nin gözünü korkuttu. Nevra K. bankadan 10 milyon lira çekerek, çantalara doldurduğu paraları yanına gelen kuryeye teslim etti.

Nevra K. sözde operasyonun her anından haberdar ediliyor, gözaltına alınanların isimleri bile kendisiyle paylaşılıyordu. Çetenin oyununa kapılan Nevra K. bankadaki tüm nakiti olan 10 milyon lirayı daha çekerek kendisiyle buluşan sözde polise teslim etti.

30 milyon lira daha aldılar

Çete üyeleri Nevra K. ile 6 ay boyunca iletişimde kaldı. Kadının neredeyse her adımını izledi. Yaşadıklarını ailesi de dahil kimseye anlatamayan Nevra K. ile irtibatta olan çete üyesi, son olarak Teşvikiye’deki evini satmasını ve tüm birikimini kendilerine teslim etmesini istedi.

Nevra K. evi sattı ve tüm birikimini bankadan çekti. Sözde polis iki kişi, Nevra K.’den teslim aldıkları 30 milyon lirayı daha bir otomobilin bagajına koyarak yanından ayrıldı. Çete üyelerinin paraların tümünü sömürdükten sonra bağlantıyı kestiği Nevra K. gerçek polisleri aradığında dolandırıldığını anladı.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği kayıtlara geçmiş en büyük vurgunla ilgili özel ekip kurdu.

Paralarla, araç, arsa ve ev almışlar

Çetenin merkezinin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde olduğu tespit edildi. Polis 46 kişilik dolandırıcılık çetesindeki isimlerin tümünü tek tek deşifre etti.

Çete üyelerinin iki vurgundan elde ettikleri paralarla Şanlıurfa’da 52 lüks araç, 24 arsa, 8 milyon liralık ev satın aldıkları, akaryakıt istasyonu ve lüks kadın kuaförü açtıkları tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla otomobiller ve mülklerin tapularına el koyuldu.

3. Sayfa