8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde polisten kadınlara sert müdahale!

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi polis bariyerleri ile çevrildi.

Kadınların 2003 yılından beri her sene düzenlediği “Feminist Gece Yürüyüşü” yapılmasına bu sene izin verilmedi. Polis bugün gerçekleşecek Gece Yürüyüşü öncesi İstiklal Caddesi'ni kapattı. Gece Yürüyüşü'ne  binlerce kadın katıldı. Kadınlar polis engeline rağmen alanı terk etmedi. İstiklal Caddesi’ne girmesi gereken bir ambulans nedeniyle polis bariyeri açıldı. Kadınların caddeye girmeye çalışmasının ardından bariyer güvenlik güçlerince yeniden kapatıldı.

Fransız Kültür Merkezi önünde, “Polis yolu aç, bu sokaklar bizim” sloganları atılıyor. Emniyet güçleri, kadınlara dağılmaları çağrısında bulundu, ardından polis tarafından kalabalığa biber gazı atıldı.

Gösteriye katılan kadınlara polis müdahalesi ilerleyen saatlerde sertleşti. Kandınlar Taksim Meydanı’da doğru itilerek İstiklal caddesi boşaltıldı. Kadınlar eylemlerine ara sokaklarda devam etti.

Polisin müdehale sırasında plastik mermi de kullandığı iddia ediliyor.

***

Bu akşam 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için kadınların buluşma noktası olan İstiklal Caddesi’nin giriş çıkışları, ara sokakları, bağlantı yolları bariyerler çekilerek yayalara kapatıldı. Caddeye demir bariyerler yerleştirilirken polislerin de nöbet tutuğu görüldü. Taksim'e giden otobüslerin ise iptal edildiği görüldü. Polis, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde de kadınların yürümesini engellemiş ve biber gazı ile saldırmıştı.

Binlerce kadın alanda buluştu

Bir süre polis ekipleri tarafından kapatılan caddeye giriş yapamayan kadınlar bariyerlerin arkasında bekledi. Bariyerler kaldırıldıktan sonra kadınlar, polis tarafından üst aramaları yapılarak alana alınmaya başladı.

Kadınların yürümesine izin verilmiyor

Kadınların 2003 yılından beri her sene düzenlediği “Feminist Gece Yürüyüşü” yapılmasına izin verilmedi.Taksim Meydanı’ndan arama yapılarak Fransız Konsolosluğu’nun önüne alınan kadınların Tünel’e yürüyüşünü engellemek için 200 metre ileriye barikat kuruldu. Kadınlar Fransız Konsolosluğu’nun önünde “Korkmuyoruz, susmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika