ABD, Kabil'de bomba yüklü aracı etkisiz hale getirdi

ABD, Kabil'de bomba yüklü aracı etkisiz hale getirdi

ABD ordusu, Afganistan'ın başkenti Kabil'de saldırı hazırlığında olan IŞİD-Horasan örgütüne ait bomba yüklü bir aracı hava saldırısı ile etkisiz hale getirdiklerini açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na saldırı hazırlığında olan terör örgütü IŞİD-Horasan'a ait bomba yüklü bir araca hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında 26 Ağustos'ta, 13 ABD askerinin de öldüğü bombalı saldırının ardından Nangarhar'da IŞİD-Horasan örgütünü hedef alan ABD, bu sefer de örgüte ait Kabil'deki bir hedefe saldırı düzenledi.

CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD güçleri, bugün Kabil'de insansız hava aracı ile bir araca savunma amaçlı saldırı düzenledi ve Hamad Karzai Uluslararası Havalimanı'na yönelik olası bir IŞİD-Horasan tehdidini ortadan kaldırdı." ifadesini kullandı.

Urban, hedefi başarıyla vurduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Araçtaki ikincil patlamalar, o araçta önemli miktarda patlayıcı maddenin varlığını gösterdi. Şu anda elimizde herhangi bir bulgu olmamasına rağmen sivil kayıpların olasılıklarını değerlendiriyoruz."

Bugün (29 Ağustos 2021) Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir patlama daha yaşandı. Patlamanın eve düşen bir füze sonucu gerçekleştiği ve patlamada 1'i çocuk 2 kişinin öldüğü, 3 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Dünya