ABD’de ilk kez ‘Durmuş kalp nakli’ yapıldı!

ABD’de ilk kez ‘Durmuş kalp nakli’ yapıldı!

ABD'de ilk kez 'kalp ölümünden sonra bağışlanmış bir kalbin başka bir hastaya 'durmuş kalp nakli' yapıldı. Duke Üniversitesi’nde Kardiyovasküler

ABD'de ilk kez 'kalp ölümünden sonra bağışlanmış bir kalbin başka bir hastaya 'durmuş kalp nakli' yapıldı.

Duke Üniversitesi’nde Kardiyovasküler ve Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan doktorlar, ölü bir kişiden aldıkları kalbi çalıştırarak başka bir hastaya nakletmeyi başardı. Doktorlar bu işlemin kalp nakli bekleyen yüzlerce kişiye umut olduğunu söyledi.

'Ölümünden sonra bağış' (DCD) adı verilen program kapsamında gerçekleştirilen işlemde organlarını bağışlamayı kabul eden kişinin cansız bedeninden kalp, 8 saat sonra özel bir teknik ile yeniden çalıştırılmaya başlandı. Kalp daha sonra bir hastaya nakledildi. Kalp Nakli Departmanı Yöneticisi Dr Jacob Niall Schroder, çalıştırılan kalbin videosunu Twitter hesabından paylaştı.

Klasik yöntemle, nakil ameliyatlarında kalpler, genellikle beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbin hâlâ attığı kişilerden alınıyor. ​Uzmanlar bu nedenle yeni yöntemin nakil bekleyen birçok kalp hastası için umut ışığı olması ve kalp nakli sayısını artırmasını bekliyor.

İşlem, ABD'de bir ilk özelliği taşısa da İngiltere'de 2009'dan beri uygulanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya