ABD’de kaos! Trump destekçileri Kongre binasını işgal etti, 4 kişi yaşamını yitirdi...

ABD’de kaos! Trump destekçileri Kongre binasını işgal etti, 4 kişi yaşamını yitirdi...

ABD Washington’da Trump destekçileri Kongre binası işgal edildi. 4 saatlik işgalde güvenlik güçleri ve Trump destekçileri arasında sert çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda 4 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

ABD’nin başkenti Washington’da gösteri düzenleyen Trump destekçileri polis barikatını aşarak Kongre binasını işgal etti.

Trump destekçileri ile polis arasında arbede yaşandı. Polis biber gazı ve ses bombaları kullanırken Kongre binasına giren göstericilerden biri, vurularak ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan kadın göstericinin yaşamını yitirdiği aktarıldı. Öte yandan olaylarda toplam 4 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kongre binası önünde çıkan olaylar sebebiyle Senato’daki oturum ertelendi. 

Yaklaşık 4 saat süren gerginliğin ardından, ABD Kongresi'ndeki olaylara müdahale için görevlendirilen Ulusal Muhafızlar, durumu kontrol altına aldı.

Saat 18:00 itibarıyla uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağından hemen önce, göstericiler Senato ve çevresinden uzaklaştırıldı. MİKE PENCE, KONGRE BİNASINDAN ÇIKARILDI

"Senato Başkanı" sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ve Kongre üyeleri, güvenli gerekçesiyle Konre binasından çıkarıldı.

Öte yandan Arizona'daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, olaylar sebebiyle sokağa çıkma yasağı kararı alındığını duyurdu. Olaylar nedeniyle yerel saatle 18.00'den 06.00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

TRUMP'TAN ''BARIŞÇIL KALIN'' ÇAĞRISI

ABD Başkanı Donald Trump, protestocuların kongre binasına giriş yapmasının ardından sosyal medya hesabından, “Barışçıl kalın” çağrısında bulundu.

Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Lütfen Capitol polisi ve emniyet teşkilatımıza destek verin onlar gerçekten ülkemizin yanındalar. Barışçıl kalın” dedi.

''BİZ KANUN VE DÜZEN PARTİSİYİZ''

Sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yapan Trump, 'ABD başkentindeki herkesten barışçıl kalmasını istiyorum. Şiddete hayır. Unutmayın, biz kanun ve düzen partisiyiz' dedi.

ASKER TALEBİNE REDDEDİLDİ

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Washington Belediye Başkanı Bowser, kente Ulusal Muhafızlar'ın gönderilmesi talep etmişti.

Washington Post'ta yer alan habere göre Pentagon, Ulusal Muhafızlar'ın Kongre'ye gönderilmesi taleplerini reddetti.

SİLAHLI YÜRÜYÜŞ

BBC'de yer alan habere göre, Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir grup Trump taraftarı uzun namlulu silahlarla eyalet binasına doğru yürüyüşe geçti.

Washington'daki gösteride, bazı kişiler silah bulundurmaktan dolayı gözaltına alınmıştı. Ancak Georgia'daki yasalara göre kişilerin açıkça silah taşıma hakkı bulunuyor.

WASHİNGTON DC POLİSİ: 1 KİŞİ VURULDU

Fox News, Kongre binası içinde bir kişi silahla vurulduğu bilgisini geçti. 

Reuters: CNN, Kongre Binası'ndaki bir kadının göğsünden vurulduğunu ve durumunun kritik olduğunu bildirdi.

Washington DC polisi, bir kişinin vurularak yaralandığını doğruladı.

Bununla birlikte ABD medyası, kongre baskınında vurulan kişi öldüğünü aktardı.

NANCY PELOSİ’NİN OFİSİNE GİRDİLER

0000.jpg

Kongre binasına giren göstericilerin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisine girdikleri ifade edildi. Göstericilerin, bilgisayarını kapatmayı unutan Pelosi'nin maillerini okuduğu aktarıldı.

“BU BİR DARBE GİRİŞİMİDİR”

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Adam Kinzinger, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Bu bir darbe teşebbüsü" ifadesini kullandı.

ULUSAL MUHAFIZLARA TALİMAT
Trump, Ulusal Muhafızlara "Kongre binasındaki olaylara müdahale etmeleri" yönünde talimat verdi.

''ŞİDDET VE YIKIM DURMALI''

Başkan Yardımcısı Mike Pence, ''ABD Kongre Binası'nda gerçekleşen şiddet ve yıkım durmalı. İlgili herkes, Emniyet Güçlerine saygı göstermeli ve binayı derhal terk etmelidir. Barışçıl protesto her Amerikalının hakkıdır, ancak Kongre Binamıza yapılan bu saldırı hoş karşılanmayacak ve olaya karışanlar kanun önünde sonuna kadar yargılanacaktır'' ifadelerini kullandı.

KAMALA HARRİS'TEN AÇIKLAMA

Kasım 2020 Başkanlık Seçimleri'nde Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kamala Harris, ABD Kongresi'ndeki olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Harris, "Seçilmiş Başkan Biden'ın, Kongre binasına ve ülkemizin kamu görevlilerine saldırıya son verilmesi çağrısına katılıyorum ve dediği gibi; 'Demokrasinin işlemesinin sürdürülmesine izin verin'" ifadesini kullandı. 

OHAL İLAN EDİLDİ

Virginia Valisi, eyalette olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

WASHİNGTON'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLADI

ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçilerinin Kongreyi basmasının ardından Kongre binası boşaltılırken, bina dışında polisle göstericiler arasında arbede yaşandığı bildirildi. 

Yaşanan arbedenin ardından güvenlik güçleri Kongre binası çevresinde güvenliği sağlarken, geriye kalan göstericilere de sokağa çıkma yasağının başlamasından önce alanı terk etmeleri çağrısında bulundu.

Sokağa çıkma yasağının başlamasıyla göstericilerin alandan çekildiği bildirildi.

ESKİ ABD BAŞKANI BUSH: DEHŞETE DÜŞTÜM

ABD'nin eski Başkanı George W. Bush, ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçilerinin Kongreyi basması karşısında dehşete düştüğünü söyledi.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Bush, Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.  Bush, eşi Laura ile yaşananları dehşete kapılarak izlediklerini belirterek, seçimden bu yana bazı siyasetçilerin pervasızca davranışlarına, ABD'nin kurumları ve geleneğine saygısızca yaklaşımlarına tanıklık ettiklerini belirtti. 

Kongre'yi basan bu insanların, beyhude ümitlerle kışkırtıldığını belirten Bush, "Ayaklanma, ülkemize ve itibarımıza büyük zarar verebilir. ABD'de her vatansever vatandaşın hukukun üstünlüğünü desteklemesi temel bir sorumluluktur" ifadesini kullandı. 

Eski ABD Başkanı, bu tür olayların, "ancak seçim sonuçlarının tartışmalı olduğu bir muz cumhuriyetinde" yaşanabileceğini vurgulayarak, seçilmiş kişilerin görevlerini yerine getirmesine, ABD'lilerin seslerini, barış ve güvenlik içinde temsil etmelerine izin verilmesi gerektiğini kaydetti. 

ABD KONGRESİ, BİDEN'IN BAŞKANLIĞININ TESCİLİ OTURUMUNA DEVAM EDECEK

ABD Kongresi, Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin binayı basmasının ardından ara vermek zorunda kaldığı Joe Biden'ın başkanlığının tescil edileceği oturumuna devam edecek. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yazılı bir açıklama yaparak bugün ABD demokrasisine yapılan 'utanç verici saldırının' Kongreyi Biden'ın başkanlığını onaylama sorumluluğunu yerine getirmekten caydırmayacağını belirtti. 

Temsilciler Meclisi Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer, Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile telefonda görüştüğünü belirten Pelosi, "Kongrede bu gece oturuma davam etme kararı aldık" ifadesini kullandı. 

MELANİA TRUMP'IN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ STEPHANİE GRİSHAM, GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

CNN, Başkan Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ın özel kalem müdürü Stephanie Grisham'in görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Eski ABD Savunma Bakanı Mattis: Saldırı, Amerikan demokrasisine çete yöntemiyle boyun eğdirme girişmidir

Eski ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kongre binasını hedef alan saldırının, Amerikan demokrasisine çete yöntemiyle boyun eğdirme girişimi olduğunu ve yaşananların Trump tarafından kışkırtıldığını söyledi.

Politico'ya konuşan Mattis, Trump'ın iktidarını başkanlık seçimlerine olan güveni yok etmek için kullandığını ifade etti.

SENATO ÇOĞUNLUK LİDERİ MCCONNELL: DAHA BÜYÜK TEHDİTLERLE KARŞI KARŞIYA KALMIŞTIK

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell,"ABD ve Kongre, bugün gördüğümüz rahatsız edici kalabalıktan çok daha büyük tehditlerle karşı karşıya kaldı" açıklamasında bulundu.

McConnell, "Daha önce bizi caydıramadılar ve caydıramayacaklar da" ifadesini kullandı.

ESKİ BAŞKAN OBAMA, TRUMP'I ŞİDDETİ KIŞKIRTMAKLA SUÇLADI

Eski ABD Başkanı Barack Obama, ABD Kongre binasını işgal eden göstericilerin Başkan Donald Trump tarafından kışkırtıldığını ifade etti.

Barack Obama, Twitter hesabından paylaştığı yazılı açıklamasında, ‘’ Tarih, meşru bir seçimin sonuçları hakkında asılsız yalanlar söylemeyi sürdüren bir başkanın kışkırtmasıyla Kongre Binası'nda yaşanan şiddeti haklı olarak, milletimiz için büyük bir onursuzluk ve utanç anı olarak hatırlayacaktır’’ dedi.

KONGRE BİNASI BASKININDA VURULARAK HAYATINI KAYBEDEN TRUMP TARAFTARI HAVA KUVVETLERİ PERSONELİ ÇIKTI

New York Post, Washington DC'deki Kongre binasına yapılan baskında yaşanan çatışmalarda vurularak hayatını kaybeden Ashli ??Babbit isimli kadının, 14 yıldır hava kuvvetleri personeli olduğu bilgisini paylaştı.

PENCE: BUGÜN YAŞANANLAR ÜLKEMİZİN TARİHİNDE SİLİNMESİ KOLAY OLMAYAN BİR LEKE BIRAKTI

ABD Senatosu, Trump destekçilerinin Kongre binasını basması nedeniyle ara verdiği oturumuna, güvenliğin yeniden sağlanmasının ardından devam etti.

'Senato Başkanı' sıfatıyla oturumu yöneten Mike Pence, oturumun açılışında yaptığı konuşmada olanları 'kara gün' olarak niteledi.

Pence, güvenlik güçlerinin Kongrenin güvenliğini yeniden sağladığına işaret ederek, "Halk için çalışmalarımız devam ediyor. Bugün burada yaşanan şiddet olaylarını en güçlü şekilde kınıyoruz ve yaşanan can kaybından dolayı üzgünüz" dedi.

Bazı güvenlik güçlerinin de olaylar esnasında yaralandığını vurgulayan Pence, "Bugün Kongre binamızı birbirine katan kişiler asla kazanamayacak, özgürlük her zaman kazanacak. Burası hala halkın evi. Yeniden toplanan oturumumuzda, demokrasimizin direncine ve gücüne bir kez daha şahitlik edeceğiz" diye konuştu.

Pence, yaptığı açılış konuşmasının ardından, "Tanrı burada hizmet eden ve burayı koruyanları kutsasın. Tanrı, Amerika'yı kutsasın. Hadi işimize dönelim" dedi.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, bugünkü oturumda seçim sonuçlarını resmileştirmeyi amaçladıklarının altını çizerek, "Biz hukuksuzluk ve baskılara boyun eğmeyeceğiz. Görevimizin başındayız. Anayasal görevlerimizi yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Açılışta söz alan Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer ise olanlardan Başkan Donald Trump'ı sorumlu tutarak, "Bugün yaşananlar ülkemizin tarihinde silinmesi kolay olmayan bir leke bıraktı" değerlendirmesinde bulundu.

BEYAZ SARAY SÖZCÜ YARDIMCISI İSTİFA ETTİ

Beyaz Saray sözcü yardımcısı Sarah Matthews, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

CNN: BEYAZ SARAY ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI O'BRİEN İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR

CNN kanalına konuşan kaynaklar, Başkan Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Robert O'Brien'in istifa etmeyi düşündüğünü öne sürdü.

Kaynaklar, ayrıca O'Brien'in yardımcısı Matt Pottinger ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Chris Liddell'in de istifa etmeyi planladıklarını iddia etti.

NEW YORK'TAN WASHİNGTON DC'YE 1000 ULUSAL MUHAFIZ NAKLEDİLİYOR

New York Valisi Andrew Cuomo, gelen talep üzerine Washington DC'ye eyaletten 1000 Ulusal Muhafız gönderdiklerini duyurdu.

Cuomo, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda "Barışçıl bir iktidar geçişi, demokrasimizin temel taşıdır ve New York, Amerikan halkının iradesinin güvenli bir şekilde garantiye alınmasını sağlamaya yardımcı olmaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

KONGRE'DEKİ CUMHURİYETÇİLER’DEN TRUMP’A ELEŞTİRİ

ABD Kongresi’nde aralarında Başkan Donald Trump’a yakın isimlerin de bulunduğu bazı Cumhuriyetçiler Kongre’de meydana gelen olaylarda Trump’ı eleştiren açıklamalar yaptı.

Temsilciler Meclisi’nde Başkan Trump’ı destekleyen Cumhuriyetçi üyelerden Mike Gallagher, protestocuların Kongre binasının camlarını kırdığı sırada Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Şu anda ABD Kongresi’nde tam bir muz cumhuriyetçi saçmalığına tanık oluyoruz. Donald Trump, bunun bitirilmesi için çağrıda bulunmalısınız” dedi.

Kongre’deki oylamaların tamamına yakınında Trump’tan yana oy kullanan diğer bir Temsilciler Meclisi üyesi James French Hill de CNBC kanalına yaptığı açıklamada, “Gerginlikte Başkanın da sorumluluğu var” diye konuştu.

Trump’ın yine en yakın destekçilerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de Twitter mesajında, “Seçilmiş Başkan Biden’ın ulusa hitabında söylediklerine tamamen katılıyorum” ifadesini kullandı fakat Trump’ın adını anmadı.

Trump’ı en çok eleştiren Cumhuriyetçi senatörlerden Mitt Romney ise, “Bugün burada olanlar, ABD Başkanı tarafından teşvik edilen bir isyandı. Meşru, demokratik bir seçimin sonuçlarına itiraz ederek onun bu tehlikeli oyununu desteklemeye devam edenler, demokrasimize karşı eşi görülmemiş bir saldırıda suç ortakları olarak daima hatırlanacaklar” dedi.

WASHİNTON'DA OHAL 15 GÜN UZATILDI

Washington belediye başkanı olağanüstü hal rejimini Biden'ın göreve başlayacağı güne kadar 15 gün uzattı.

KONGRE BİNASINDA ÖLDÜRÜLEN GÖSTEDİCİNİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Washington'daki Kongre Binası'nda dün yaşanan çatışmalarda öldürülen göstericinin kimliği belli oldu. 

.jpg

Bina içerisinde bulunan ve vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren kişinin, eski Hava Kuvvetleri mensubu Ashli Babbitt olduğu belirtildi. 

Fox 5 kanalının eşinin ifadelerine dayandırdığı haberine göre, Babbitt aktif bir Trump destekçisiydi.

POLİSTEN AÇIKLAMA: 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Washington polisi, dün Kongre Binası'nda yaşanan çatışmalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Washington'da Kongre Binası'nda dün yaşanan çatışmalarda 52 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 

Washington polisi tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların çoğunluğuna 'sokağa çıkma yasağını ihlalden' ötürü işlem uygulandı.

Kongre zaferi tescilledi! Joe Biden resmen ABD başkanıKongre zaferi tescilledi! Joe Biden resmen ABD başkanı

Biden'ın başkanlığının tescil edilmesi sonrası Trump'tan ilk açıklamaBiden'ın başkanlığının tescil edilmesi sonrası Trump'tan ilk açıklama 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya