Dünya liderlerinden ABD açıklamaları!

Dünya liderlerinden ABD açıklamaları!

Amerika Birleşik Devletleri'nde Trump destekçilerinin kongre binasına girmesine İngiltere Başbakanı Johnson, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ve AB Yüksek Temsilcisi Borrell'den tepki geldi.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde Trump destekçilerinin Kongre binasına zorla girmelerine yönelik tepkiler devam ederken önemli siyasilerden de açıklamalar geldi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, sosyal medya hesabından, ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesine ilişkin açıklama yaptı. Johnson, ABD'de iktidarın düzenli ve barışçıl bir şekilde devrinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Kongredeki olayları "utanç verici" olarak nitelendiren Johnson, ABD'nin dünya çapında demokrasiyi savunduğunu kaydederek, "İktidarın şimdi düzenli ve barışçıl bir şekilde devri hayati öneme sahip." ifadesini kullandı. 

"DEMOKRASİYE CİDDİ BİR SALDIRIDIR"

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD Kongresindeki olaylara ilişkin, "Amerikan kurumlarına yönelik şiddet, demokrasiye ciddi saldırıdır." değerlendirmesinde bulundu. Le Drian, ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. "Amerikan kurumlarına yönelik şiddet, demokrasiye ciddi saldırıdır. Bunu kınıyorum." ifadesini kullanan Le Drian, ABD halkının iradesine ve oyuna saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. 

"ABD DEMOKRASİSİNE GÖRÜLMEMİŞ BİR SALDIRI"

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD Başkanı Donald Trump taraftarlarının barikatları aşarak Kongre binasına girmesini, "ABD demokrasisine görülmemiş saldırı" olarak değerlendirdi ve seçim sonucuna saygı gösterilmesi çağrısında bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya