ABD'den Covid-19 İlacı İçin Dikkat Çeken Karar

ABD'den Covid-19 İlacı İçin Dikkat Çeken Karar

Uzmanlar arasında tartışmalara neden olan ve ABD Başkanı Trump'ın "İki hafta kullandım, yan etkisini görmedim" dediği Covid-19 ilacının kullanımı...

Uzmanlar arasında tartışmalara neden olan ve ABD Başkanı Trump'ın "İki hafta kullandım, yan etkisini görmedim" dediği ilacın kullanımı iptal edildi. 'Hidroksiklorokin' isimli ilaç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından da tedavide başarılı olarak sunulmuş ve bir milyon kutu stoklandığını söylemişti.

Galakside Yalnız Değil Miyiz?

ABD'de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA),yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisinde hidroksiklorokin kullanımını ''faydasız'' olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

FDA'dan yapılan yazılı açıklamada, ''Büyük kliniklerde yapılan araştırmalardan elde edilen yeni bilgileri inceledikten sonra, ajans önerilen doz rejimlerinin antiviral etki yaratma olasılığının düşük olduğuna inanıyor'' ifadesi kullanıldı.

BAKAN KOCA: STOKLADIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hiçbir ülke pozitif, şüpheli bütün vakalarda hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Şu an dünya bu ilacın peşinde. Ama biz bir milyon kutuya yakın ilacı daha baştan stokladık” demişti.

DSÖ, ASKIYA ALMIŞTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Dayanışma Denemesi Yürütme Grubu"nun toplandığını bildirdi. Ve Covid-19 hastalarının tedavilerinde hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımının "güvenlik endişeleri" nedeniyle askıya alındığını bildirmişti.

Tıp dergisi Lancet tarafından yapılan araştırmada da sıtma ilacı hidroksiklorokinin tek başına veya antibiyotikle kullanımının Kovid-19 hastalarında fayda sağlamadığının görüldüğü kaydedilmişti.

Öte yandan, ABD Başkanı Trump, 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Son birkaç haftadır önlem amaçlı hidroksiklorokin kullanıyorum." ifadesini kullanmış, bunu kendisinin istediğini doktorlarının da itiraz etmediğini vurgulamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık