AB'den Venezüella açıklaması: Askeri müdakaleye...

AB'den Venezüella açıklaması: Askeri müdakaleye...

Avrupa Birliği (AB), Venezüella'ya karşı askeri müdahaleden kaçınılması uyarısında bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella için 'askeri seçeneğin' izlenebileceğini ifade etmişti.AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic,...

Avrupa Birliği (AB), Venezüella'ya karşı askeri müdahaleden kaçınılması uyarısında bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella için 'askeri seçeneğin' izlenebileceğini ifade etmişti.

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, yaptığı açıklamada, Venezüella'daki krizin barışçıl ve demokratik yollarla çözülmesi gerektiğini ve bu hedefe şiddet yoluyla ulaşılamayacağını belirtti.

Kocijancic, "(Venezüella'ya) askeri müdahaleden kaçınılmalı." ifadelerini kullandı.

VENEZÜELLA KRİZİ

Venezüella'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

TRUMP'TAN 'ASKERİ MÜDAHALE' MESAJI

ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella konusunda pek çok seçenekleri olduğunu, askeri seçeneğin izlenebilecek bir yol olduğunu söylemişti.

​Trump, "Dünyanın bize uzak bölgelerinde askerlerimiz var fakat Venezuella bize uzak değil, çok yakınımızda. İnsanlar orada acı çekiyor ve ölüyor. Askeri seçenek dahil birçok seçeneğimiz var" ifadelerini kullanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya